23 Temmuz göletinin alg taksonomisi ve ekolojisi üzerine bir araştırma
A Study on the algal taxonomy and ecology of 23 Temmuz pond
  1. Tez No: 83655
  2. Yazar: ERSİN KIVRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET 23 Temmuz Göletinin fitoplankton ve bentik alglerinin kompozisyonu, yoğunluğu ve mevsimsel değişimleri Nisan 1998 - Aralık 1998 tarihleri arasında incelenmiştir. Ayrıca gölet suyunun bazı fiziksel ve kimyasal analizleri de yapılmıştır. 23 Temmuz Göleti fitoplankton ve bentik alg topluluğunda Bacillariophyta dominant olmuştur. Bunu sırası ile Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta izlemiştir. Gölette, organizma yoğunluğu bakımından fitoplankton topluluğu, tür sayısı bakımından ise bentik alg topluluğu daha zengin gözlenmiştir. Fitoplankton topluluğunda 119 takson teşhis edilmiş ve Bacillariophyta %41, Chlorophyta %40, Cyanophyta %12, Euglenophyta %6 ve Dinophyta %1 oranında topluluğa iştirak etmiştir. Bentik alg topluluğunda toplam 130 takson bulunmuş ve bu taksonun 108'ini epipelik alg topluluğuna ait türler oluşturmuştur. Epipelik alg topluluğunun %72'sini Bacillariophyta, %18'ini Chlorophyta, %6'sını Cyanophyta, %4'ünü Euglenophyta teşkil etmiştir. Fitoplankton topluluğunda Cyclotella ocellata, Fragilaha vaucheria, Synedra ulna, Nitzschia acicularis, Epithemia sorex, Chlorella elipsoidea, Chlorella vulgaris, Ancistrodesmus falcatus, Trachelomonas volvocina; bentik alg topluluğunda Epithemia sorex, Hantzschia amphioxys, Navicula salinarum, Pinnularia borealis, Rheopalodia gibba var. ventricosa, Chlorocococum humicula, Cosmarium margaritatum, Oscillatoria formosa, Phacus aciminatus ve Trachelomonas volvocina yaygın türler olarak bulunmuştur. Fitoplankton topluluğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde artış göstermiş, yaz aylarında azalmıştır. Bentik alg topluluğunda da aynı durum gözlenmiştir. 23 Temmuz Göleti fitoplankton kompozisyonu ve hakim tür bakımından mezotrofiye yakın oligotrofik özelliğe sahiptir. Yapılan kimyasal analizler gölet suyunun hafif alkali ve sert olmayan özellikte olduğunu göstermiştir. Besin tuzları bol olmamasına rağmen alglerin gelişmesini engellememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Composition, abundancy and seasonal variations of the phytoplankton and benthic algae of the 23 Temmuz pond were investigated from April 1998 to December 1998. In addition some physical and chemical analysis of pond water were determined. Bacillariophyta was dominant in phytoplankton and benthic algal community in the 23 Temmuz pond. That were followed by Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta respectively. In the pond, it was observed that the phytoplankton community was more rich in respect to abundancy and benthic algal community in respect to species number. Hundred-nineteen taxa were identified in the phytoplankton community and contribution ratios of them were as follows: 41% Bacillariophyta, 40% Chlorophyta, 12% Cyanophyta, 1% Dinophyta. In benthic algai group, totally 130 taxa were found and 108 of these taxa were consisted of species belonging to epipelic algal community. The composition of epipelic algal community were as follows: Bacillariophyta 72%, Chlorophyta 18%, Cyanophyta 6%, Euglenophyta 4%. The most common species in the phytoplankton were Cyclotella ocellata, Fragilaria vaucheiia, Synedra ulna, Nitzschia acicularis, Epithemia sorex, Chlorella elipsoidea, Chlorella vulgaris, Ancistrodesmus falcatus and Trachelomonas volvocina. The most common species in the benthic algae were Epithemia sorex, Hantzschia amphioxys, Chlorococcum humicula, Cosmarium margaritatum, Oscillatoha formosa, Phacus acuminatus and Trachelomonas volvocina. The phytoplankton was increased in spring and in autumn whereas it was decreased in the summer term. The growing periods of benthic organism were nearly as the same with those of phytoplankton. 23 Temmuz pond was found as having oligotrophic characters near mesotrophic when their composition of pytoplankton and dominant species were take into account. The chemical analysis of pond water were showed that the water of the pond were soft and slightly alcaline. Although nutrient salts were not abundant, they did not prevent the algal growth.