Sağlam şahıs ve diabetli hastaların eritrositlerinden saflaştırılan karbonik anhidraz izoenzimlerinin bazı inhibitörlere karşı ilgisi
- Tez No: 58055
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KÜFREVİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada on sağlam şahıs ve on diabetli hasta eritrositlerinden elde edilen karbonik anhidraz-l ve -II izoenzimlerinin bazı kinetik özellikleri araştırılmıştır. Önce eritrosit karbonik anhidraz izoenzimleri afinite kromatografisi ile ayrı ayrı saflaştırıldı. Kinetik çalışmalarda karbonik anhidrazın p-nitrofenil asetatı p- nitrofenole dönüştürmesi esasına dayanan esteraz aktivitesi kullanıldı Karbonik anhidraz-l ve -II izoenzimleri için Km değerleri, diabetli ve sağlam şahıslar arasında istatistiki olarak fark bulunmazken (sırasıyla HCA-I için 2,291±0,2010mM, 2.162+0,1629 mM, HCA-II için 3.195±0,6162, 3.709±0,2868 mM), Vmax değerleri diabetli hastalarda HCA-I için 1.972±0,0835.jımol/mg proteinxdak sağlam şahıslarda 1,09+0,0419 umol/mg proteinxdak; HCA-II için diabetli hastalarda 4.025±0,1122.p.mol/mg proteinxdak sağlam şahıslarda ise 2.487±1,5858.n.mol/mg proteinxdak bulunmuştur. Yani her iki izoenzim için de sağlam şahıslara göre diabetli hastalarda bulunan Vmax değerleri istatistiki olarak daha yüksektir. Inhibitor olarak asetazolamid, sülfanilamid, KSCN ve AICI3 seçildi. Lineweaver- Burk grafikleri yardımıyla diabetli ve sağlam şahıslara ait eritrosit karbonik anhidraz-l ve II izoenzimlerinin söz konusu inhibitörler için Kj sabitleri bulundu. Kj değerleri, her iki karbonik anhidraz izoenzimi için asetazolamid, sülfanilamid ve KSCN inhibitörleri varlığında diabetli hastalarda sağlam şahıslara göre düşük bulundu. Diabetli hastalarda sağlam şahıslara göre AICI3 inhibitörü varlığında, karbonik anhidraz-l izoenzimi için Kj değeri yüksek ve karbonik anhidraz -II izoenzimi için ise düşük bulunmuştur. Elde edilen bu değerlere göre diabetli hastalarda giikasyonun karbonik anhidraz-l ve -îl izoenzimlerinin katalitik aktivitelerini etkilediği ve inhibitörlere karşı ilgilerinin değiştiği anlaşılmıştır. \
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, some kinetic properties of carbonic anhydrase-l and carbonic anhydrase-ll isoenzymes obtanied from the erytrocytes of ten healthy human and ten diabetic patients were investigated. Firstly, isoenzymes of carbonic anhydrase were purified by affinty chromatography. Esterase activity depended on conversion of p-nitrophenyl acetate to p-nitrophenol by carbonic anhydrase was employed in the kinetic studies. Even though there were no differences in Km values of carbonic anhydrase-l and carbonic anhydrase-ll isoenzymes between healty human and diabetic patients (2,291+0,201 OmM and 2.162±0,1629 mM for HCA-I, 3.195±0,6162 and 3.709+0,2868 mM for HCA-II), Vmax values were 1.972+0,0835.umol/mg proteinxmin. and 4.025±0.1122 u,mol/mg proteinxmin for HCA-I and HCA- II, respectively, of diabetic patients and 1.09±0.0419. nmol/mg proteinxmin and 2.487±1,5858.(imol/mg proteinxmin for HCA-I and HCA-II.respectively, of healty human. Vmax values are much higher for diabetic patients than that of for healthy human in term of both isoenzymes Acetazolamid, sulfonamide, KSCN and AICI3 were employed as inhibitors. Kj values were determined by considering the inhibitor effects for erythrocytes carbonic anhydrase-l and carbonic anhydrase-ll of both healty and diabetic patients by using Lineweaver-Burk method. Kj values for both isoenzymes.using acetazolamide, sulfonamide and KSCN inhibitors, were lower for diabetic patients compared to the Kj values for healty human. Kj values of carbonic anhydrase-l for diabetic patients were higher than that of Kj values for healthy human but Kj values of carbonic anhydrase-ll for diabetic patients were lower than that of Kj values for healthy human when AICI3 is used as inhibitors. As all these values are interpreted, it can be understood that glycation in diabetic patients affects catalytic activities of HCA-I and HCA-II isoenzymes and varies the affinty against inhibitors.