Signs of unparticles at compact linear collider
Kompakt lineer çarpıştırıcıda aparçacık izleri
- Tez No: 580569
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yakın zamandaki muazzam gelişmelerle beraber, parçacık fiziği heyecan verici bir dönem yaşıyor. Bu gelişmelerin en önemlisi uzun süreden beridir aranan Higgs bozonunun LHC'deki keşfi oldu. Her ne kadar bu başarı Standart Model'in son kayıp halkasını tamamlasa da, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) süpersimetri, ekstra boyutlar gibi Standart Model ötesi teorilerin izlerini bulma amacını yerine getirmekten uzakta görünüyor. Maalesef umut edilenlerin hiçbiri henüz gerçek olamadı ve bu konuda beklentiler hiç yüksek görünmüyor. Bundan dolayı, farklı alternatif yeni fizik senaryoları her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Bu gibi senaryolardan birisi Aparçacıklardır. Bu fikir yaklaşık olarak on yıl önce öne sürüldü ve etkin alan teorisi yoluyla Standart Model ile etkile¸sen ölçekleme değişmezliği teorisine dayanıyor. Ortaya çıkan teori parçacık olarak yorumlanmayacak şeyleri öne sürmesinden dolayı Aparçacık kavramı tanımlandı. Bu tezde, ilk olarak konform (açı-korur) simetri detaylıca tartışıldı. ˙İkinci olarak, kısa bir etkin alan teorisi tanımından sonra aparçacık fikri özellikle skaler aparçacıklar üzerinde durularak sunuldu. Aparçacıkların dedektörün içinde bozulduğu varsayıldı ve Kompakt Lineer Çarpıştırıcında bulunması olası sinyallerdeki sanal etkilerine bakıldı. Bu amaç için model hesaba dayalı yazılım programı Madgraph'a yerleştirildi. Böylece sinyal analizi, yazılım programı MadAnalysis aracılığı ile yerine getirildi. Standart Model ile karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
These are exciting times for particle physics since there has been tremendous advances recently. The most of all is the discovery of the long-sought Higgs boson at the Large Hadron Collider (LHC) in CERN. Even though this achievement completes the last missing piece of the Standard Model, the LHC would be far from to deliver its promises such as finding signs of physics beyond the Standard Model (also known as new physics) like low scale supersymmetry, extra dimensions etc. Unfortunately none of these hopes become a reality yet and expectations are not high. Therefore, studying other alternative new physics scenarios becomes important more than ever. One of such scenarios is known as unparticles. The idea is about a decade old and it is based on a scale invariant theory interacting with the Standard Model through effective field theory. The resulting theory reveal stuff that cannot be interpreted as particles which is why the notion of unparticle has been introduced. First the idea of conformal symmetry will be discussed in some detail. Then after a brief description of the effective field theory in general, the idea of unparticles will be presented with more emphasis on the scalar version of unparticles. It will be assumed that unparticles decay within the detector so that only their virtual effects to various signals at the Compact Linear Collider. For that purpose, the model is implemented in computational software Madgraph so that a signal analysis is carried out with the help of the software MadAnalysis. A comparison with the Standard Model is done.