Gaziantep'te seçilmiş bazı antepfıstığı (Pistacia vera L.) tozlayıcı tiplerinin uzun ve siirt dişi çeşitlerinde meyve tutumu ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of some pistachio (Pistacia vera L.) pollenizer types selected from gaziantep on fruit set and quality of Uzun and Siirt pistachio cultivars
- Tez No: 580575
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Uzun ve Siirt antepfıstığı çeşitlerine uygun tozlayıcı bulmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, tozlayıcı olarak Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün melez deneme parsellerinden seçilmiş olan 9-64, 12-119, 16-32 ve 21-125 no'lu erkek tipler kullanılmıştır. Belirtilen tozlayıcı tiplerle yapay tozlamalar ve Serbest tozlanma uygulaması yapılarak, meyve tutumu ve meyve kalite özelliklerinin ne şekilde etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır Ayrıca, kullanılan tozlayıcıların çiçek tozu kalite ve miktarları da tespit edilmiştir. Deneme kapsamında incelenen tozlayıcı tiplerin, dişi çeşitlerin tam çiçeklenmeden itibaren çiçeklenme döneminin sonuna doğru çiçeklenmeye başladıkları belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda tüm tozlayıcı tiplerin çiçek tozu kalite ve miktarları açısından yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Denemede toplam meyve tutumunun yeterli sayılabilecek düzeyde olmasına rağmen, normal meyve tutumunun düşük, boz meyve oluşumunun ise yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun yanında, kullanılan tozlayıcıların her iki çeşidin de meyvelerde iç oluşumu ve gelişimi üzerine etkilerinin zayıf kaldığı belirlenmiştir. Sonuçta; kullanılan tozlayıcı tiplerin, Uzun ve Siirt antepfıstığı çeşitleri için gerek çiçeklenme dönemleri, gerekse meyve tutumu ve kalite özellikleri üzerine etkileri açısından yeterince uygun olmadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is planned to determine suitable pollenizers for Uzun and Siirt pistachio cultivars. With this aim 9-64, 12-119, 16-32 and 21-125 male types selected from hybrid cultivar parcel belonging to Pistachio Research Institute were used as pollenizer. It was struggled to determine the effects of cross-pollinaton with relevant pollenizers and open-pollination treatments on fruit set and fruit quality properties. At the same time, pollen quality and quantitiy of the pollenizers were also determined. The flowers of pollenizer types were formed between full bloom and post bloomperiodsof pistillate cultivars. As a result of pollen studies, whole pollenizer types were found to be sufficient in terms of pollen quality and quantity. In this study, although the fruit set was thought to be sufficient, the normal fruit set was low and the abnormal nut formation was high. Besides this, used pollenizers were insufficient on kernel formation and kernel development of both cultivars. As a result, used pollenizer types were not sufficient enough for Uzun and Siirt pistachio cultivars in either their flowering period or their effects on fruit set and quality properties.