Erzurum kent merkezinde yer alan bazı kavşak, kaldırım ve meydanların peyzaj yönünden araştırılması
- Tez No: 58058
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Erzurum fiziki yapı ve nüfus potansiyeli yönünden sürekli büyüyen bir yapıya sahiptir. Artan nüfus yoğunluğuna bağlı olarak ortaya çıkan kentsel donanım ihtiyaçları içerisinde açık yeşil alanlar ve sirkülasyon alanları yeterince ele alınamamıştır. Kent içerisindeki ana caddeler üzerindeki blok yapılaşma zamanla mevcut yeşil alanların yokolmasına sebep olmuştur. İmar planlarında uygun görülen yeşil alan sisteminden uzaklaşılmış, önerilen açık alanlar yerine katı çizgilere sahip kütlesel formda binalar inşa edilmiştir. Yapılar arasında kalan sınırlı sayıdaki birkaç küçük meydan ise bakımsız ve amacından uzaklaşmış boş alanlar olarak kalmıştır. Erzurum kenti trafik sirkülasyonu içerisinde, genellikle dönel kavşakların merkezinde yer alan trafik adaları içerisinde yeterli peyzaj düzenlemelerinin yapıldığı, bitki çeşitliliğinin olmadığı, renk ve doku unsurunun eksikliği açıkça görülmektedir. Yaya trafiğine hizmet eden kaldırımların zemin kaplamalarında kullanılan malzemeler, monotonluk, renk uyumsuzluğu, yüzeylerinin çabuk aşınması ve kayganlaşması gibi pek çok sorunuda beraberinde getirmektedir. Bu araştırma projesiyle amaçlanan, Erzurum kenti çekirdek yapısı içerisinde belirli noktalarda meydan ve meydancılık ölçeğinde var olan bazı açık alanları da, moturlu taşıt trafiği içersindeki kavşaklarda yer alan trafik adalarında ve çevresindeki yaya kaldırımlarında mevcut sorunları araştırmak ve alanları kentimize yemden kazandırabilmek için çözümler üretmektir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Erzurum city has a lasting graving construction in respect of physical building and population. Open green areas and circulation areas in which community facility needs which spreaded depending on increasing over population doesn't handle sufficiently. Block buildings on the main streetsin the city causes the green areas taken away. We are going away from green area system which is considered suitable on the development plans and they built block buildings instead of open green areas which is suggested. Some little green areas which are among the buildings are neglected and stayed as an empty areas which are away from the target. Sufficient landscape regulation isn't done on the center of rotatory function there aren't variety of plant and there is a lack of color and tissue in the traffic circulation of Erzurum. There are some problems on the poverments such as monotonous, colour maladjustment, corrosion slipperiness on the surface. The aim of this project is too search problem and gain the areas which are open and pavements around the traffic blocks in Erzurum.