Türkiye'deki Epipactis (orchidaceae) cinsinin morfolojik ve moleküler revizyonu
Morphological and molecular revision of Epipactis (orchidaceae) genus in Turkey
  1. Tez No: 580593
  2. Yazar: NEJDET BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Epipactis (Orchidaceae) cinsinin revizyonu yapılmıştır. Cinse ait 11 türün tanımlamaları yapılmış, tip örnekleri, eşanlamlılıkları, habitat özellikleri, coğrafi yayılışları verilmiştir. Tür teşhiş anahtarları hazırlanarak, her tür için ayrıntılı fotoğraflar sunulmuştur. Çalışmada, Epipactis cinsinin türleri moleküler olarak ele alınmış, yapılan parsimoni analizleri ile türlerin cins içerisindeki ayrımları belirlenmiştir. MatK, rbcL ve ITS 1-2 DNA gen bölgeleri kullanılarak 90 takson karşılaştırılmıştır. Elde edilen morfolojik ve moleküler veriler ışığında türlerin Epipactis cinsi içerisindeki sistematik durumu yeniden düzenlenmiştir. Çalışma, Epipactis türlerinin filogenetik analizinde ITS ve MatK gen bölgelerinin daha yararlı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A revision of genus Epipactis of Turkey is presented. The 11 species of Epipactis in Turkey are described. Furthermore, type specimens, synonyms, habitat characterstics and geographical distributions are given. Keys to the species are provided, together detailed and morphometric photos of each speices. In the present study were analyzed all the taxa of the orchid genus Epipactis molecularly and determined by parsimony analysis the stuations of the species in the genus. Three genome regions, rbcL, MatK and ITS 1-2 were used and compared for 90 taxa. By combaining morphological and molecular data, identified the systematic status of the species within the genus Epipactis. The study suggests that ITS and MatK regions can be generally useful in systematic analysis of genus Epipactis.