Yumurtacı tavuklarda kaplanmış ve kaplanmamış esansiyel yağların performansa ve yumurta kalitesine etkisi
Effects of microencapsulated and uncapsulated essential oil on performance and egg quality on layer hens
  1. Tez No: 580594
  2. Yazar: HATİCE KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, yumurtacı tavuklarda kaplanmış ve kaplanmamış esansiyel yağların yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kabuk kalitesi ve yumurta sarısı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede 324 adet 43 haftalık yaşta Lohmann tipi yumurtacı hibrit tavuk kullanılmıştır. 108 adet olacak şekilde 3 gruba ayrılan tavuklar, 18 hayvan içeren 6 alt grup oluşturuldu. Deneme 10 gün ön deneme ve 45 gün asıl deneme olmak üzere 55 gün sürdürüldü. Canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları açısından gruplar arası farklılık bulunmadı (P>0.05). Yumurta verimi, kırık yumurta oranı, çatlak yumurta oranı, kirli yumurta oranı ve anormal yumurta oranları arasında ön deneme ve deneme süresinde farklılık bulunmadı (P>0.05). Yumurta ağırlığı, haugh unit ve kırılma direnci açısından gruplar arasında farklılık bulunmadı (P>0.05). Yumurta sarı rengi 1., 15., 30. ve 45.
Özet (Çeviri)
This project was done for determining of effect of microencapsulated and unencapsulated essential oil on feed consumption, feed conversion ratio, body weight, egg yield, egg weight, eggshell and egg yolk color quality on layer hens. In experiment; White, 43-wk-old (n=324), Lohmann layer was divided into three groups. Every replications had 6 groups and 18 animals. The experiment was maintained for 55 d. There were no differences in final body weight, feed consumption, feed conversion ratio (P>0.05). There were no differences in egg yield, crack, dirty and anormal egg (P>0.05). There were no differences in egg weight, haugh unit and eggshell strenght (P>0.05). On 1., 15., 30 and 45. days, egg yolk color and on 1.