Kamyon yan eteklerinin titreşim kaynaklı yorulma analizi
Vibration based fatigue analysis of truck sideskirt
  1. Tez No: 580592
  2. Yazar: ERGİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Otomotiv yapılarının yapısal dayanımı büyük öneme sahiptir. Araç tasarımı ve geliştirme sürecinde müşteri beklentisi ön planda tutulur. Araç üzerindeki yapısal parçalar garanti süreleri boyunca fonksiyonlarını kaybetmeyecek şekilde tasarlanırlar. Araçlar için garanti süresi firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Genel olarak hafif ticari araçlar ve orta yüklü ticari araçlar için garanti süresi 300.000 kilometredir. Ağır ticari araçlar için ise bu değer yaklaşık 1.000.000 kilometredir. Otomotiv yapıları statik, dinamik, yorulma yükleri altında herhangi bir kırılma problemi yaşamayack şekilde tasarlanır ve test edilirler. Otomotiv yapılarında meydana gelen hasarların büyük çoğunluğu titreşim kaynaklı yorulma kaynaklıdır. Bu kırıkların yaşanmaması için ürün geliştirme tasarım aşamasında bilgisayar destekli mühendislik programları ile sonlu elemanlar analizleri yapılır ve fiziksel testler yol ve laboratuar testleri gerçekleştirilir. Yol testleri için özel test parkularında farklı yol profillerinde testler gerçekleştirilir. Bu tez çalışmasında ağır ticari araç grubuna giren kamyonların şasisine bağlı yan etek sistemlerinin yapısal tasarım çalışmaları incelenmiştir. Kamyon yan etekleri tasarım sürecinde fiziksel testleri sağlayacak şekilde birçok tasarım iterasyon çalışması yapılmış ve her bir iterasyondan sonra bilgisayar destekli mühendislik programları aracılığı ile sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Çalışmalar tüm kriterleri sağlayan tasarımı elde edene kadar devam etmiştir. Bu tez kapsamında ANSA programında sonlu elemanlar modeli kurulmuştur, ABAQUS programı ile statik analizler yapılmıştır, NASTRAN programı ile dinamik analizler yapılmıştır. Yorulma analizleri için FEMFAT programı ve FORD firmasının kendi iç yazılımı olan yorulma programları kullanılmıştır. Yapılan bu analiz çalışmaları ile fiziksel testlerde ortaya çıkabilecek kırılma problemi tespit edilmiştir. CAE & Test korelasyonunu görmek için testler yapılmış ve sonlu elemanlar analizinin doğruluğu ispatlanmıştır. Sonlu elemanlar analiz programlarında tespit edilen kritik noktalar için tasarım güçlendirmeleri yapılmış ve analiz sonuçları kriterleri sağlayacak duruma getirilmiştir. Analiz onayları alındıktan sonra sistem için optimizasyon çalışması yapılmıştır. Günümüz otomotiv sektöründe hafiflik çok önemlidir. Bu kapsamda kamyon yan etek sistemi yapısal dayanımdan ödün vermeyecek şekilde hafifleştirilmiş ve analizler ile doğrulanmıştır. Bilgisayar destekli mühendislik onayı alındıktan sonra komponent seviyesi ve sistem seviyesi statik, dinamik ve yorulma testleri planlanmıştır. Nihai tasarım ile yapılan tüm fiziksel testler başarı ile tamamlanmış ve kamyon yan etekleri sistemi için tasarım onayı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural durability of automotive structures have a great importance and customer expectation evaluated during vehicle design and development. Structural parts on the vehicle are designed to perform their functions to be able to cover manufacturer's warranty period. Warranty periods are determined by the companies and these periods may differ according to type of the company and the vehicle. The warranty period for light and medium commercial vehicles is around three hundred thousand kilometers, for heavy commercial vehicles this value is around a million kilometers. Structural parts on the vehicle should be design and test against static, dinamic and fatigue failures. Structural parts failures are generally occurs due to vibrational fatigue. These design study can be virtual test like computer aided engineering analysis or physical test like laboratory test or road test. Virtual test can be perform with computer aided enginnering programs by using finite element method. Physical tests can be perform on laboratory or road testing. In this thesis study, structural design of a heavy commercial vehicles sideskirts is investigated. Static, dynamic and fatigue analysis were performed during the structural design of sideskirt study and physical road and laboratory tests were performed. ANSA, ABAQUS, NASTRAN, FEMFAT and FDYNM computer aided engineering software were used.