Bisiklik 2,3-epoksi-1,4-endoperoksitlerin fotokimyasal düzenlemeleri
  1. Tez No: 58063
  2. Yazar: NAMUDAR İZZET KURBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Doymuş bisiklik endoperoksitlerin fotolizi, molekülün yapısına göre iki şekilde gerçekleşir. Bunlardan birincisi molekülden oksijenin, singlet oksijen şeklinde ayrılması, ikincisi ise dioksil radikallerinin oluşumu ve bunların düzenlenerek ürünlere dönüşmesidir. Diğer taraftan endoperoksit ile birlikte molekülde epoksit halkasının varlığı, fotoliz reaksiyonunu daha da önemli kılmaktadır. Bu çalışmada peroksit bağı ve epoksit halkası taşıyan bu bileşiklerin sentezi ve fotoliz reaksiyonları incelendi. Me°X°Me MeO^OMe MeO^OMe cxj I ol\ ı + o; MeO' \)Me 37 MeOexo ve encfo-3,6,7-trioksa-trisiklo[3.2.2.02'4]nonanlar (31ve32), 2,3-dioksabi- siklo[2.2.2]okta-5-en (30) ve m-CPBA'ten elde edildi. exo-Epoksiendoperoksit metanol içerisinde DCA sensitize fotoliz edildi ve reaksiyon karışımından primer 33, 34, 35 ve sekonder ürünler 36, 37 40, 41, 42, 43 ve 44 ayrıldı. enc/o-Epoksiendoperoksitin aynı şartlardaki fotolizi benzer ürünleri verdi. Ürünlerin yalnızca stereokimyasının farklı olduğu görüldü. Sekonder ürünlerin epoksihidroksiketon 33 üzerinden yürüdüğü belirlendi. Ayrıca bu bileşik kimyasal olarak sentezlenerek fotolizinden aynı ürünler oluştuğu gözlendi. Ketal ve asetallerin oluşumu ise DCA varlığında elektron transferi üzerinden yürüyen bir ketal veya asetalleme olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bicyclic endoperoxides give two type of rearrangements.The first type of rearrangement is the lose of oxygen from molecule as a singlet oxygen. The second one is the formation of dioxyl radicals and then following conversions to the products. On the other hand, presence of epoxide ring on the molecules make the rearrangement important. In this work, synthesis and photolysis of the peroxides including epoxide was studied. Me°X°Me MeO^OMe MeO^^OMe o^f I 0^1 i + o; MeO' "oMe 37 MeOIV exo- and endo-Nonanes (31,32) were obtained by oxidation of 2,3- dioksabisiklo[2.2.2.]okt-5-en (30) with m-CPBA. The photolysis of exo- epoxyendoperoxide in the presence of DCA as a sensitizer in methanol gave 33, 34, 35, 36, 37, 40, 41, 42, 43, 44 compounds than seperated by using column chromotography. When endo-epoxyendoperoxide was irridiated the similar products were obtained, except sterochemistry of compounds. It was understood that the formation of secondary compounds proceed over epoxy-hydroxyketone 33. The key compound gave the same products under the same conditions. The formation of ketal compounds can be explained by ketalization reaction that proceeds by electron transfer in the presence of DCA.