Kolonların taşıma gücü kapasitesi üzerinde yangının etkisi
Effect of fire on carrying capacity of columns
- Tez No: 580643
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında yangına maruz kalan betonarme kolonların dayanımlarındaki değişim incelenmiştir. Seçilen kesit, malzeme, donatı düzeni ve yangın etkime yüzeyleri için excelde yazılan program yardımı ile karşılıklı etki diyagramının koordinatları olan N-M değerleri elde edilmiştir. Kesite farklı yüzeylerden 30 ve 60 dakika süre ile yangın etkidiği kabul edilmiş ve İSO834 bağıntısı ile yangın etki eden yüzeylerin sıcaklığı (°C) bulunmuştur. Kesit içindeki sıcaklık dağılımı sonlu farklar yöntemi ile elde edilmiş, kesit küçük sonlu elemanlara ayrılmış ve her bir parçada sıcaklığa bağlı olarak beton ve donatıdaki dayanım kayıpları Eurocode2'de verilen bağıntılar ile belirlenmiştir. Seçilen tarafsız eksen değerleri için oluşan kuvvetler kullanılarak eksenel taşıma kuvveti N ve kesit ortasına göre yazılan moment denklemleri ile de kolonun eğilme taşıma gücü M elde edilerek abaklardaki noktalar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların karşılaştırılması sonucu yangının etkime süresinin artmasının kesit içinde sıcaklığı artırdığı ve buna bağlı olarak beton ve donatıların dayanımlarında da azalmanın meydana geldiği görülmüştür. Malzemelerin dayanımlarının azalmasının da N-M değerlerini olumsuz etkilediği de elde edilen sonuçlardan görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the change in the endurance of the concrete columns subjected to the fire has been investigated. For the cross section, material, reinforcement structure and fire effect faces, N-M values which are the coordinates of correlative effect diagram have been obtained with the help of the software written by excel. It is assumed that fire has been exposed to the cross section for 30 and 60 minutes from the different faces, and the temperature of the faces subjected to the fire have been obtained by using ISO 834 correlation. Distribution of the temperature of the cross section has been obtained by finite difference method, cross section has been divided into finite elements and concrete and reinforcement loses at every elements have been obtained by using correlations given at Eurocode2. Axial carrying force N has been obtained by using the forces occurring for the chosen neutral axial values and tilt carrying capacity M has been obtained by using moment equations according to the middle of the cross section, and then points at the abacus have been obtained. After the comparison of the obtained results, it is concluded that increase in the time of firing effect results in the increase at the temperature of the cross section and due to this, reduction at the endurance of the concrete and the reinforcement has been observed. Also it has been observed that reduction in the endurance of the material results in the negative effect on N-M values.