Karadeniz Bölgesinde bulunan işleme tesislerinde çalışanların sosyo-ekonomik durumlarının incelenmesi ve tükenmişlik faktörünün etkisi
Investigation of socio-economic status of the processing facilities and the deplation of employer in the Black Sea Region
- Tez No: 580648
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET KARADENİZ BÖLGESİNDE BULUNAN İŞLEME TESİSLERİNDE ÇALIŞANLARIN SOSYO-EKONOMİK DURUMLARININ İNCELENMESİ VE TÜKENMİŞLİK FAKTÖRÜNÜN ETKİSİ Bu çalışmanın amacı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan su ürünleri işleme tesislerinde çalışan kişilerin sosyo-ekonomik durumlarını ve tükenmişlik düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla Sinop ve Samsun illerinde faaliyet gösteren 7 adet su ürünleri işleme tesisinde çalışan toplam 102 çalışana iki ayrı anket formu uygulanmıştır. Su ürünleri işleme tesislerinde çalışan toplam 102 çalışanın sosyo-ekonomik durumlarını belirlemek amacıyla kullanılan ilk ankette katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, evlerinin mülkiyet durumu, oturduğu konutun ısınma şekli… vb. gibi birtakım sosyo-ekonomik verilerini belirlemeye yönelik toplam 24 soru yer almıştır. Çalışanların tükenmişlik düzeyini belirlemeye yönelik soruların yer aldığı ikinci anket formunda ise katılımcıların tükenmişlik düzeylerini ve nedenlerini belirlemeye yönelik toplam 34 soru yer almıştır. Anket formlarından elde edilen veriler SPSS 22.0 programına aktarılarak istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF SOCIO-ECONOMIC STATUS OF THE PROCESSING FACILITIES AND THE DEPLATION OF EMPLOYER IN THE BLACK SEA REGION To determine the socio-economic status of individuals and their burnout levels. For this purpose, two different questionnaire forms were applied to 102 employees working in 7 processing plants operating in Sinop and Samsun provinces. In the first survey used to determine the socio-economic status of the individuals working in aquaculture processing facilities, the age, gender, educational status, the ownership status of the houses, the type of heating of the dwelling house and so on. A total of 24 questions were included to determine some socio-economic data. In the second questionnaire, there were a total of 34 questions to determine the burnout levels and causes of the participants. The data obtained from the questionnaire forms were transferred to SPSS 22.0 program and statistical analyzes were performed.