Production of astaxanthin pigment from pomegranate, olive and apple wastes by solid state fermentation
Nar, zeytin ve elma atığlarından astaksantin pigmentinin katı hal fermantasyonu ile üretimi
- Tez No: 580649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Biyoteknolojik teknikler kullanılarak meyve ve sebze atıklarının zengin besin içeriğinden yeni, ucuz, doğal ve değerli ürünler elde edilebilmektedir. Katı hal fermantasyonunu kullanarak atıkları doğal ürünlere dönüştürmek mümkündür ve bu ürünler gıda katkı maddesi olarak kullanılabilmektedir. Pigmentler veya renklendirici maddeler çok önemli bir katkı grubunu oluşturmakla beraber yaygın olarak gıda ürünlerinde kullanılmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, astaksantin pigmenti nar atıkları, zeytin ve elma posaları kullanılarak, Xanthophyllomyces dendrorhous (ATCC 24202) ve Sporidiobolus salmonicolor (ATCC 24259) mayaları ile katı hal fermantasyon tekniği uygulanarak üretilmiştir. Fermantasyon sistemleri, sıcaklık, pH ve nem içeriği parametreleri ile 17 işlemden oluşan Box-Behnken deneysel tasarımı ile tasarlanmıştır. Deney sonuçları, maksimum miktarda astaksantin pigmenti elde etmek üzere modellenmiş ve optimize edilmiştir. Döndürülebilir Merkezi Tümleşik Tasarım, ikinci optimizasyon aşaması olarak optimize edilmiş fermantasyon sisteminde üretilen astaksantinin verimliliğini ve antioksidan kapasitesini ölçmek için inokülasyon oranı ve inkübasyon süresi faktörleriyle oluşturulmuştur. Maksimum astaksantin, 220.24±17.47 mikrogram astaksantin/gram kurutulmuş ürün (µg/gdm), X. dendrorhous ile zeytin posasından 15,0 °C, 4,5 pH ve % 90,0 nem içeriği koşullarında üretilmiştir. İkinci optimizasyon aşaması, % 81,12 antioksidan kapasitesine sahip 236.05 µg/gdm astaksantinin, % 13.39 inokülasyonla 285.91 saatlik inkübasyon süresinde üretilmesiyle sonuçlanmıştır. Deneysel sonuçlar ve istatistiksel değerlendirmeler, X. dendrorhous mayası ve zeytin posası fermantasyon sistemi ile astaksantin pigment üretiminin yüksek verimle yapılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
New, inexpensive, natural and valuable products can be obtained from the rich nutritional content of fruit and vegetable wastes by using biotechnological techniques. It is possible to convert the wastes into natural products by using solid state fermentation, and these products can be used as food additives. Pigments or coloring agents form a very important additive group and are extensively used in food products. Within the scope of this study, astaxanthin pigment was produced with Xanthophyllomyces dendrorhous (ATCC 24202) and Sporidiobolus salmonicolor (ATCC 24259) yeasts using pomegranate waste, olive and apple pomaces by applying solid state fermentation technique. The fermentation systems were designed with Box-Behnken experimental design consisting of 17 runs with temperature, pH and moisture content parameters. The experimental results were modeled and optimized to obtain the maximum amount of astaxanthin pigment. Rotatable Central Composite Design, as second optimization step was formed with inoculation ratio and incubation time factors to measure the productivity and antioxidant capacity of the produced astaxanthin in the optimized fermentation system. The maximum astaxanthin yield, 220.24±17.47 microgram astaxanthin/gram dried material (µg/gdm) was produced from olive pomace with X. dendrorhous at the conditions of 15.0 °C, 4.5 pH and 90.0% moisture content. The second optimization step was completed obtaining 236.05 µg/gdm astaxanthin yield with 81.12% antioxidant capacity and 13.39% inoculation ratio at 285.91 h incubation time. The experimental results and statistical evaluations have revealed that the production of astaxanthin pigment with the fermentation system of X. dendrorhous yeast and olive pomace can be performed in high efficiency.