Investigation of combustion of lignite and torrefied biomass in athermogravimetric analyzer (TGA) and in a circulating fluidized bed (CFB)under oxy-fuel combustion conditions
Linyit ve torifiye edilmiş biyokütlenin oksi-yanma koşularındayakılmasının termogravimetrik analiz cihazında ve dolaşımlı akışkanyatak yakma sisteminde incelenmesi
  1. Tez No: 580662
  2. Yazar: RAMIN BARZEGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YOZGATLIGİL, PROF. DR. AYSEL ATİMTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada, Türkiye linyitlerinin (Orhaneli ve Soma), torefiye edilmiş odunun ve bunların karışımlarının oksijence-zenginleştirilmiş yanma ve oksi-yanmaları termogravimetrik analiz cihazında incelenmiştir. Arrhenius parametrelerinin hesaplanmasında dönüşüm değerleri sabit alınarak (iso- conversional) kinetik metotları kullanılmıştır ve kinetik hesaplamalarında belirsizlik analizi dikkate alınmıştır. Karışımların yanma sonuçlarına göre, Orhaneli linyit ve biyokömür numuneleri arasında bir sinerji görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, laboratuvar ölçekli Dolaşımlı Akışkan Yatak (DAY) deneylerinde kullanmak üzere Orhaneli linyiti ve 300°C-30dakika koşulunda torefiye edilmiş biyokömür seçilmiştir. DAY sisteminde yapılan deneyler oksijence-zenginleştirilmiş ve oksi-yanma koşullarında gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, kükürt dioksit emisyonunun yatakta tutulması için, kalsiyum bazlı tutucular (Çan kireçtaşı ve Eskişehir dolomit) yatağa eklenmiştir. DAY deney sonuçlarına göre, Çan kireçtaşının parçacık boyutu 1-2 mm ve Ca/S oranı 2 olduğunda kükürt dioksit emisyonunun yatakta tutulması daha etkin olmuştur. Bununla birlikte, oksijen konsantrasyonun arttırılmasının kükürt tutulmasında etkili olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak, DAY sistemindeki yanma prosesinin bir paket program kullanarak sayısal simülasyonu (modellemesi) yapılmıştır ve deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yatak sıcaklığı ve karbon-bazlı verimlilik için model sonuçları, deneysel veriler ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, the combustion of Turkish lignites (Orhaneli and Soma), torrefied woodchip, and their blends was studied under oxygen-enriched and oxy-fuel combustion conditions in a thermogravimetric analyzer. The iso-conversional kinetic methods were used to estimate the Arrhenius parameters and the uncertainty assessments associated with the kinetic calculations were considered. The co-combustion experiments showed a synergetic effect between the biomass samples and Orhaneli lignite. Based on the obtained results, Orhaneli lignite and the biomass torrefied at 300°C-30 min torrefaction conditions were selected for further analysis in a laboratory scale Circulating Fluidized Bed Combustor (CFBC). The CFBC experiments were conducted under oxygen-enriched and oxy-fuel combustion conditions and included the addition of calcium-based sorbents (Çan limestone and Eskişehir dolomite) for in-situ adsorption of sulfur dioxide emission. The conducted CFBC experiments showed that the sulfur dioxide removal was more effective with the addition of Çan limestone with the particle size of 1-2 mm and Ca/S ratio of 2. Also, increasing the oxygen concentration was an effective solution in sulfur retention. Furthermore, the combustion process in the CFBC was numerically simulated and the results were compared with the experiments. The simulation results showed a good agreement with the experimental data in estimation of the combustor temperature and carbon-based efficiency.