Maydos Kilisetepe Höyüğü Tunç Çağı dokuma aletleri
Bronze Age weaving tools at Maydos Kilisetepe Höyük
- Tez No: 580680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Maydos Kilisetepe Höyüğü Kuzeydoğu Ege'de, Çanakkale Boğazı'nın batı yakasında, Eceeabat ilçesinde yer alan, Gelibolu Yarımadası'nın en büyük höyüklerinden biridir. Maydos Kilisetepe'de 2010 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden arkeolojik kazılar sonucunda yerleşimde M.Ö. 3. binyıldan günümüze kadar uzanan tabakalar tespit edilmiştir.Bu tez çalışması, Maydos Kilisetepe'de 2011-2018 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılar sırasında ele geçen dokuma aletlerinin analizlerini içermektedir. Maydos Kilisetepe'nin Tunç Çağı tabakalarından gelen bu malzemeleri incelediğimizde, yerleşimde dokumacılıkta kullanılan farklı işlevlere sahip üç tip dokuma aleti tespit edilmiştir. Bunlar ağırşaklar, dokuma tezgah ağırlıkları ve makaralardır. İp üretimi için önemli bir yere sahip olan ağırşaklar, Maydos Kilisetepe'de çeşitli formlara, boyutlara ve ağırlıklara sahiptir. Bu durum yerleşimde farklı incelik ve kalınlıkta ip üretildiğini göstermektedir. Ağırşaklar beş ana tipe sahiptir. Ayrıca ağırşaklar üzerinde görülen bezemeler beş grup altında incelenmiştir. Yerleşimde çözgü ağırlıklı dikey dokuma tezgah ağırlıklarının kullanıldığını gösteren dokuma tezgah ağırlıkları beş ana tip altında incelenmiştir. Dokumacılıkta genellikle ip sarmak amacıyla kullanılan makaralar iki ana tipe sahiptir.Çalışmanın sonucunda, Maydos Kilisetepe'de Tunç Çağları boyunca dokumacılığın aktif olarak yapıldığını ve günlük hayatın bir parçası olduğunu arkeolojik verilere dayanarak söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Maydos Kilisetepe Höyük in the Northeast Aegean, West side of the Dardanelles, located in the district of Eceeabat and It is one of the largest mounds of the Gallipoli Peninsula. As a result of archaeological excavations that started in Maydos Kilisetepe in 2010 and continue until today layers, from the Third Millennium down to the present, have been identified. This Thesis contains the analysis of weaving tools which uncovered during the archaeological excavations between the years 2011-2018 at Maydos Kilisetepe.This thesis contains the analysis of obtained weaving tools in archaeological excavations in the years between 2011 and 2018 in Maydos Kilisetepe. When we examine these tools which come from Maydos Kilisetepe around the times of Bronze Age, we discover that there are three types of weaving tools that are used in the settlement. These are spindle whorls, loom weights and spools.In Maydos Kilisetepe, spindle whorls which has a significant place in rope production have different forms, sizes and weights. This shows that in the settlement, ropes are produced in different thicknesses in the settlement. Spindle whorls have five different main types. In addition, the decorations seen on spindle whorls were examined under five groups. In weaving, the reels, which are usually used to wrap the rope, have two main types.At the end of this study, according to the archaeological excavations we can clearly say that weaving was actively done and was a part of the daily life in Maydos Kilisetepe around the time of Bronze Age.