Beşeri sermaye ekonomik büyüme ilişkisinin kurumsal faktörler açısından değerlendirilmesi: Bir panel veri analizi
A panel regression analysis of the relationship between human capital and economic growth in terms of institutional factors
- Tez No: 580692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada beşeri sermaye ekonomik büyüme ilişkisi kurumsal açıdan incelenmektedir. Çalışmada beşeri sermayeyi oluşturan bireyin, gelişiminde rol oynayan eğitim ve sağlık faktörleri incelenirken, bireyin içirişinde bulunduğu toplumun yapısı kurumsal açıdan değerlendirilmektedir. Kurumsal yapılar toplumun demokratik yapısı, hukuksal yapısı ve yolsuzlukla mücadele açısından incelenmektedir. Çalışma 2002-2016 dönemini kapsamakta olup, kurumsal yapılardaki farklılıklar göz önüne alınarak, gelişmiş ve gelişmekte olarak iki ayrı modelde incelenmektedir. Ülkeler için kurulan panel regresyon modellerinde bağımlı değişken olarak kişi başına düşen reel GSYH, bağımsız değişken olarak eğitim endeksi, kişi başına düşen sağlık harcaması, hukukun üstünlüğü endeksi, demokrasi endeksi ve yolsuzlukla mücadele endeksi kullanılmaktadır. Çalışmada gelişmiş ülke grubu için sabit etkiler modelinin, gelişmekte olan ülke gurubu için klasik model ile tahmin yapılmasının uygun olduğuna karar verilmektedir. Çalışmada etkin ve tutarlı sonuçlar elde etmek amacıyla Driscoll ve Kraay dirençli tahminci ile tahmin yapılmaktadır. Analiz sonucu elde edilen bulgulara göre gelişmiş ülkelerde eğitim, sağlık, hukuk, demokrasi, yolsuzlukla mücadele değişkenleri ile ekonomik büyüme arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Gelişmekte olan ülke için kurulan modelde ise eğitim, sağlık, yolsuzluklarla mücadele ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki pozitif yöndeyken, demokrasi ve hukuk ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin anlamsız olduğu saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between human capital and economic growth is examined from an institutional perspective.As Health and education factors are examined in the development of the individual that creates human capital, The structure of the society in which the individual lives is evaluated from an institutional perspective. institutional structures are examined in terms of democratic structure, legal structure and anti-corruption situation of the society. In this study, two groups called as developed and developing countries are formed. The study covers the period from 2002 to 2016 .Panel regression analysis method is used in the study. Gross national product per capita,education indext as an independent variable,healt expenditure per capita,index of rule of law,democracy index and anti-corruption index are used ın regression models for different countries. In this study, it is decided that the fixed effects model for the developed country group should be estimated with the classical model for the developing country group. In this study, in order to obtain effective and consistent results, estimation is made with Driscoll and Kraay resistant estimators. According to the findings of the analysis, there is a positive relationship between economic growth and the variables of education, health, law, democracy, anti-corruption in developed countries. In the model established for the developing country, the relationship between education, health, anti-corruption and economic growth is positive, whereas the relationship between democracy and law and economic growth is meaningless.