The syntax of information structure in Turkish nominal phrases
Türkçe adcıl öbekler içindeki bilgi yapısının sözdizimi
- Tez No: 580693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, Türçe adcıl öbeklerin yapısına yeni bir bakış açısı getirmek ve Türkçe adcıl öbeklerin içinde konu, odak gibi öbekler olduğunu ve bunların bilgi yapısını yansıttığını savunmaktır. Bu çalışmada, Ayrık Belirleyici Öbeği (BelÖ) kuramı üzerine yapılan önceki çalışmalarda olduğu gibi (Giusti, 1996; Aboh, 2004), Rizzi'nin (1997) sola-çeperlenme modeli benimsenmiştir. Öncelikle, Türkçe'de BelÖ ulamı bulunduğu, bu ulamın üzerinde de İyelik Öbeği'nin (İyeÖ) yer aldığı savunulacaktır. İyeÖ, Rizzi'nin (1997) Çekimlilik Öbeği ile benzerlik taşımaktadır. İyeÖ'nün üzerinde, sırasıyla konu ve odak öbekleri (KoÖ ve OdÖ) bulunmaktadır. Yorumlanmalarına bağlı olarak, BelÖ içerisindeki sıfat, sayı ve gösterme sıfatları gibi kurucular bu yansıtlamalara taşınmaktadır. Adcıl öbeklerini kapatan yansıtmanın ise, Kornfilt'in (2003, 2009) önerdiği gibi, Durum Öbeği (DÖ) olduğu, ve DÖ'nün Rizzi'nin (1997) Güç Öbeği'ne benzediği tartışılacaktır. Ayrıca, Erguvanlı'nın (1984) Tümce için savunduğu gibi, Türkçe adcılların da artalan bilgisinin yer aldığı, adcıl-ardı konumu olduğu gösterilecektir. Türkçe adcılların yapısı verildikten sonra, Tümleyici Öbeği (TümÖ) ile BelÖ'nün kendi bilgi yapılarını yansıttığı ve karmaşık adcıl öbeğin TümÖ içindeki KoÖ veya OdÖ'ye çıkabildiği savunulacaktır. Buna ek olarak, adcıl öbekler içersinden çıkabilecek kurucular üzerinde kısıtlamalar olduğu gösterilecektir. Sıfat ve gösterme sıfatı gibi kurucuların aksine, tamlayan durumunda olan adcıl öbekler, DÖ'nün dışına taşınmada daha serbesttirler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce a novel approach to the internal structure of Turkish nominal phrases by arguing that Turkish encodes information structure inside nominal phrases, possessing layers such as topic and focus. Rizzi's (1997) left periphery model is adopted as in previous studies on the Split-DP Hypothesis such as Giusti (1996) and Aboh (2004). First of all, it will be argued that Turkish has a DP layer, and the DP is dominated by a Possessive Phrase (PossP). PossP seemingly equals Rizzi's (1997) Finiteness Phrase (FinP). Above PossP, topic and focus phrases (TopP and FocP) are respectively positioned. DP-internal constituents such as adjectivals, numerals and demonstratives move into these projections, depending on their interpretation. The closing projection of nominal phrases is the Case Phrase (KP), adopted from Kornfilt (2003, 2009), which equals the Force Phrase (FP) in Rizzi (1997). It will also be shown that Turkish nominals license a post-nominal position, hosting backgrounded information, akin to post-verbal position (Erguvanlı, 1984). After drawing an outline of a typical Turkish nominal phrase, it will be argued that both the CP and the DP project their own information structure related phrases, and that the nominal complex is able to move into relevant TopP and FocP inside the CP. It will be further shown that there are restrictions concerning the extraction properties of layered nominal phrases. The genitive-marked phrases have relatively more freedom to move out of the KP, whereas other constituents such as demonstratives and adjectives are not accessible for further operations.