Gazetecilerin haber kaynakları ile ilişkilerinde yaşanan etik sorunlar
Ethical problems in relationships between journalists and news sources
  1. Tez No: 580715
  2. Yazar: EZGİ ÇİSİL KABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHDAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Gazetecilik meslek ilkeleri, gazetecilik mesleğinin saygınlığının korunması açısından önemlidir. Gazetecilik etiği alanında yapılan söz konusu bu araştırma, gazetecilerin haber kaynaklarıyla olan ilişkileri üzerine yoğunlaşmaktadır. Gazetecilerin haber kaynakları ile geliştirdiği ilişkilerin ne gibi etik ihlallere yol açabileceği çalışmanın ana konusudur. Bu amaç çerçevesinde, Türkiye'de gazetecilik mesleği yapan katılımcılarla anket çalışması gerçekleştirildi. Gazetecilerle yapılan anket çalışmasından elde edilen sonuçların ışığında hazırlanan sorularla, Haziran 2019'da bir grup deneyimli gazeteciyle görüşmeler gerçekleştirildi. Derinlemesine görüşmelerde, Türkiye'de gazetecilerin haber kaynaklarıyla ilişkilerinde yaşadıkları ve meslek yaşamlarında tanık oldukları etik ihlallere odaklanıldı. Söz konusu çalışmada, Türkiye'de çalışan gazetecilerin, haber kaynaklarıyla profesyonel olmayan ilişkiler geliştirdiği ve etik ihlallerin sıkça yaşandığı saptanmıştır. Aynı zamanda, yapılan araştırma gazetecilerin deneyimlerinden yola çıkarak, Türkiye'de gazetecilik mesleğinde yaşanan bu etik ihlallerin geçmişi ve bugününü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The professional principles of journalism are important for maintaining the dignity of journalism. This research, which in the field of journalism ethics, focuses on the relationship between journalists with news sources. The main subject of the study is, what kind of ethical problems that journalists' relations with news sources cause. For this purpose, in first part of the research, a survey was conducted with professional journalists in Turkey. And second, a group of journalists interviewed. These interview questions are prepared under the guidance of the results of the survey conducted with journalists in June 2019. Interviews with Turkish journalists are focused on what kind of ethical issues arising from relations with news sources that journalists had experienced or witnessed. As a result, Turkish journalists develop non-professional relationships with news sources and these relations causes many ethical issues. The interviews with Turkish journalist reveals the past and current situation in journalistic practices and ethical issues in Turkey.