Çanakkale ili Ayvacık ilçesi 'Adatepe Köyü mezar taşları'
Ayvacik district of Çanakkale 'Adatepe Village stones'
  1. Tez No: 580716
  2. Yazar: MERVE MERYEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Osmanlı Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tezimde konu edinilen Adatepe Köyü Çanakkale İlinin Ayvacık İlçesine bağlı olup Küçük kuyu Beldesine yakın bir yerleşim alanıdır. Bu çalışma kapsamında ele alınan mezar taşları Adatepe köy mezarlığında ve Adatepe Tarihi köy mezarlığında yer almaktadır. Adatepe tarihi köy mezarlığında ve köy mezarlığında bulunan mezar taşları ile ilgili daha önce detaylı ve bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle bu çalışma kapsamında; köyde yer alan mezar taşlarının çevre köylerdeki mezar taşları ile karşılaştırılması, gün geçtikçe tahrip edilen mezar taşlarının belgelenmesi ve Anadolu Türk Sanatı içerisinde yerinin ve öneminin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Amacımıza ulaşabilmemiz için mezar taşlarının tek tek ölçüleri alınmış, detaylı fotoğrafları çekilmiştir. Mezar taşları ayrıntılı olarak tanımlanarak kitabe kısımlarından tarihlendirilme yapılmıştır. Çoğunlukla 18.ve 19. yüzyıla tarihlendirilen mezar taşları bölgedeki diğer köylerde yer alan mezar taşları ile karşılaştırılarak benzer özellikler taşıyan elemanlar tespit edilmiş ve ortak bir repertuar oluşturulmaya çalışılmıştır 2017, 2018 ve 2019 yıllarında çalışmasını yaptığımız köydeki mezar taşlarının bazılarının defineciler tarafından çalındığı tespit edilmiştir ve bu durum belgelendirme aşamasında çalışmamıza olumsuz yansımıştır. Mezarlarımız tükenmez bir etnografik malzeme deposudur ve gün geçtikçe sayıları azalmaktadır. Bu anlamda Adatepe köyünde yer alan ve daha önce detaylı olarak araştırması yapılmayan mezar taşları belgelenerek bilim dünyasına ayrıntılı bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adatepe Village, which is the subject of my thesis, is a settlement area of Ayvacık district of Çanakkale province, close to the Küçükkuyu town. The gravestones discussed in this study are located in Adatepe village cemetery and Adatepe Tarihi village cemetery. There is no detailed and scientific study on the tombstones in the historical cemetery and the cemetery of Adatepe. Therefore, in this study; The aim of this study is to compare the tombstones in the village with the tombstones in the surrounding villages, to document the tombstones that have been destroyed day by day and to reveal its place and importance in Anatolian Turkish Art. In order to reach our goal, individual measurements of tombstones were taken and detailed photographs were taken. The tombstones were described in detail and dated from the inscription parts. The tombstones, which are mostly dated to the 18th and 19th centuries, were compared with the tombstones in other villages in the region and elements with similar characteristics were identified and a common repertoire was tried to be formed. In 2017, 2018 and 2019, some of the gravestones in the village where we worked were stolen by the treasure hunters and this situation had a negative impact on our work during the certification stage. Our graves are an inexhaustible store of ethnographic materials and their numbers are decreasing day by day. In this sense, the tombstones in Adatepe village, which had not been investigated in detail before, were documented and transferred to the scientific world in detail.