Arap basının 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'deki darbe girişimine ilişkin yayınlarının iletişimsel analizi
Content analysis of articles in the Arabic press related to July 15 coup attempt in Turkey
- Tez No: 613036
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerde, özellikle de son yıllarda, özellikle ikinci binyılın başından bu yana yaşanan önemli gelişmeler ışığında ortaya çıkmıştır. Bu, araştırmacının Türkiye'deki olaylara yönelik yazılan Arap basınının yönelimlerini incelemeye yönlendirdi. Araştırmacı, 15 Temmuz 2016'daki Türkiye darbe girişimi olaylarını ve Arap gazetelerinin darbe girişimi hakkındaki haberleri ve raporları nasıl ele aldığını seçti. Araştırmacı, gazetelerinin içeriğini ve darbe hakkında nasıl konuştuklarını analiz etmek için 5 Arap ülkesini seçti. Araştırmacının seçmiş olduğu ülkeler: Filistin, Mısır, Lübnan, Katar, Suudi Arabistan. Araştırmacının bu ülkelerin basını seçimi, Arap dünyasında yazılı gazetecilik alanında öncü olarak kabul edilmesinin yanı sıra, bu ülkelerin tarihsel, coğrafi ve stratejik önemine dayanıyordu ve araştırmacı, mümkün olduğu kadarıyla her ülkeden bağımsız ve tarafsız iki gazete seçti, fakat bu tüm gazetelere uymamıştır, ayrıca araştırmacının bazı ülkelerin yazılı gazete arşivine ulaşamamıştır. Çalışma, Arap gazetelerinin Türkiye'deki darbe olaylarını kapsama eğilimlerini ve bu gazetelerin bilgi almada dayandığı kaynakları ve bu gazetelerin aktardığı kaynaklara ne ölçüde yandaşı olduğunu tanımlamak için içerik analizi yöntemine dayandı. Araştırmacı tarafından alınan yaklaşıma ve araştırmanın bulgularına dayanarak, Arap gazetelerinin Türkiye'deki 15 Temmuz 2016 darbesinin olaylarını ele almalarında önemli ölçüde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bazıları bu dönemde Türk haberlerine büyük önem verdi ve bazıları pek önem vermedi. Arap kamuoyunu darbeye olaylarına yönlendirmede de farklılıklar gösterdiler ve haber ve bilgi kaynaklarına güvenmeleri bakımından çok benzerlik gösterdi, ancak haber, rapor ve başlıkların formülasyonları devletin politikasına dayanan bu gazetelerin editoryal politikasına bağlı olarak farklılık gösteriyordu.
Özet (Çeviri)
This study came in light of the significant developments that took place in the relations between Turkey and the Arab countries, especially since the beginning of the second millennium & specifically in recent years. This prompted the researcher to identify the trends of the Arab press written with regard to the events in Turkey, and the researcher chose the events of the coup attempt in July 15, 2016 in Turkey and how the Arab newspapers dealt with news and reports that talked about the coup attempt, the researcher chose 5 Arab countries to analyze the content of a number of newspapers in it and how it talked about the coup. The Arab countries selected by the researcher are: Palestine, Egypt, Lebanon, Qatar, and Saudi Arabia. The researcher chose the journalism of these countries based on their historical, geographic and strategic importance. In addition, they are considered the pioneer in the field of written journalism in the Arab world, and the researcher chose two newspapers from each country and tried to be independent and unbiased to a particular point, but this did not apply to all the newspapers, in addition, there are some countries that the researcher was unable to obtain the archive of their written newspapers. The study adopted the methodology of content analysis in order to identify the orientations of the Arab newspapers for these countries in their coverage of the coup events in Turkey, and how they dealt with the events, in addition to the sources that they relied on to obtain information and to what extent those newspapers are biased to the sources from which the news are transmitted. Based on the researcher's methodology and the findings of the study, it was found that the Arab newspapers differed significantly in their handling of the events of the July 15, 2016 coup in Turkey. Some of them gave great importance to Turkish news in that period and some of them did not give much attention. They also differed in directing the Arab public opinion towards the latest coup, and were very similar in their reliance on news and information sources; however their formulation of news, reports and headlines differed according to the editorial policy of those newspapers based on the policy of the state.