The relationship between cognitive emotion regulation strategies and autobiographical memory functions
Bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve otobiyografik bellek fonksiyonları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 580714
  2. Yazar: SELEN KÜÇÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Otobiyografik anı hatırlama üç fonksiyonda hizmet eder: benlik, sosyal ve yönlendirici (Bluck, 2003). Fakat farklı yaklaşımlar duygu düzenlemenin (DD) bu üç fonksiyonla ilişkili mi veya ayrı bir fonksiyon olarak mı çalıştığı konusunda tartışmaktadır (Harris, Rasmussen & Berntsen, 2014). Bu çalışmada üniversite öğrencilerinden düşünceye odaklanma (DO), zihinsel gözden geçirme (ZGG) ve düşünceyi bastırma (DB) stratejilerinden birini kullandıkları üç negatif otobiyografik anı hatırlamalarını rica ettik ve her bir DD stratejisi için hatırlanan otobiyografik anıların özelliklerini karşılaştırdık. Sonuçlar, genç yetişkinlerin tüm DD stratejilerini en çok ilişki içerikli negatif anıları için uygulamayı tercih ettiklerini göstermiştir. Bununla birlikte, DO anıları, ZGG anılarına göre duyusal detay ve duygusal yoğunluk açısından daha yüksektir. Ek olarak, ZGG uygulanan anılar diğer DD stratejilerinde hatırlanan anılara göre duygusal değerlikte daha pozitiftir. Otobiyografik bellek fonksiyonları açısından, yönlendirici fonksiyona benzer olarak, DD uygulanan anıları hatırlamak problem çözme amacını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Autobiographical remembering serves three functions: self, social and directive (Bluck, 2003). However, different approaches debate whether emotion regulation (ER) is associated to these three functions or it serves a distinct function of autobiographical memory (Harris, Rasmussen & Berntsen, 2014). In the present study, we asked undergraduate students to recall three negative ABMs in which they employ one of brooding, cognitive reappraisal (CR) and thought suppression (TS) strategies and we compared the nature of ABMs retrieved for each ER strategy. Results showed that young adults prefer to employ all three ER strategies for their negative ABMs mostly in relationship content. In addition, brooding memories were higher in sensory detail and emotional intensity than memories for which CR was employed. Furthermore, CR-employed ABMs were more positive in emotional valence than ABMs in other ER strategy conditions. Regarding ABM functions, retrieving ER-employed ABMs have the purpose of problem solving which is similar to directive function.