Kireç üretim sektöründe iş sağlığı güvenliği ve çevre yönetim sistemlerinin uygulanması
Implementation of occupational health safety and environmental management systems in lime production sector
- Tez No: 580740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyada çevrenin insanlar tarafından dolaylı ve doğrudan kirletilmesiyle birlikte doğal kaynaklar azalmakta, küresel ısınmanın etkileri artmaktadır. Havayı, toprağı, suyu kirleterek dünyada yaşayan tüm canlı ve cansız varlıklara zarar verilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kuruluşlar ISO 14001 standardından yararlanmaktadır. Çevre risklerinin, çevre boyutlarının önceden belirlenerek önlemler alınması, çevreye verilecek olan zararların önlenmesini sağlamaktadır. ISO 14001 kuruluşların uymak zorunda olduğu yasal mevzuatları standart maddeleriyle birleştirerek daha sistematik ve düzenli bir uygulama sağlamaktadır.IS0 14001 uygulaması sürekli iyileştirmeye de dayandığı için kuruluşların gelişimine katkı sağlayacaktır. Tüm dünyada işyerlerinde iş kazaları ve meslek hastalıkları artmaktadır. İşverenler çalışanlarının sağlığını koruyarak, güvenli bir ortamda çalıştırmakla yükümlüdür. İşverenin çalışanlarına güvenli bir ortam sunabilmesinin en kolay ve etkin yolu; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hedeflerinde, yasal mevzuatların uygulanmasında ve iş kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirilebilmesi için belirlenmiş olan önlemlerin alınabilmesi konusunda belirli bir plana göre çalışılmasını sağlamasıdır. Bir sistem kurarak çalışmak işleri kolaylaştırmaktadır. Bunu yaparken OHSAS 18001 standardından yararlanması oluşabilecek riskleri önceden önlenmesini sağlamaktadır. OHSAS 18001 kendi standart maddelerinin uygulamalarıyla birlikte zorunlu mevzuatların uygulamalarını da içine alarak işyerinde daha güvenli ve sistemli bir uygulama sağlamaktadır. ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartları arasında birbiriyle entegre edilebilmesini sağlayan bir uyum vardır. ISO 14001 ve OHSAS 18001 Yönetim Sistemleri ana hatlarına bakıldığında aynı düzenle oluşturulduğu için birbirleriyle entegre edilebilmeleri sağlanmıştır. Bu çalışmada her iki standarda ait maddeler tek tek anlatılarak, bu yönetim sistemlerine sahip ve bu standartların güncelliklerini takip ederek uygulayan bir kireç fabrikasındaki süreç anlatılmıştır. Böylece kireç sektörü ve diğer ağır sanayi kuruluşlarına örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural resources decrease with the direct and indirect pollution of the environment by people in the World, that's why the effects of global warming are increasing. This damages all living and non-living beings living in the world by polluting the air, soil and water. To avoid this, organizations benefit from the ISO 14001 standard. Predetermine the environmental risks and environmental dimensions and taking measures is provides to prevent or minimize damage to the environment's ISO 14001 provide a more systematic and orderly implementation by combining the legal requirements of organizations with the standard provisions. Also ISO 14001 System will contribute to the development of organizations as it is also based on continuous improvement. Occupational accidents and occupational diseases are increasing in workplaces all over the world. Employers are obliged to protect the health of their employees and obliged to make them work in a safe environment. The easiest and most effective way for the employer to provide a safe environment for their employees; the target of about the occupational health and safety, implementation of legislation the occupational health and safety and ensure working to with a specific plan in order to take the measures determined in order to minimize occupational accidents and occupational diseases. Working by setting up a system facilitates work. In doing so, the use of OHSAS 18001 standard prevents the risks that may occur beforehand. OHSAS 18001 provides a safer and more systematic application in the workplace by including legal regulations in addition to its own standard items. There is a harmony between the ISO 14001 and OHSAS 18001 standards to integrate with each other. When the ISO 14001 and OHSAS 18001 Management Systems outlines are considered, they can be integrated with each other because they were created by the same format. In this study, the substances belonging to both standards are explained one by one and the process in a lime factory which has these management systems and which is applied by following the updates of these standards is explained. Thus, it was aimed to set an example for lime industry and other heavy industrial enterprises.