Analyzing interrelations between aspects of spatial triad in the case of Syrian refugee craftsmen in Ulubey neighborhood, Ankara
Ulubey bölgesi, Ankara'daki Suriyeli göçmen esnaflar örneğinde mekânsal üçlünün boyutları arasındaki ilişkilerin analizi
- Tez No: 580739
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Daha iyi yaşam koşulları arayışı amacıyla gerçekleşen göç günümüzde pek çok ülkeyi etkileyen bir konudur. Göç veren ve göç alan yerler bu durumdan ekonomik ve sosyal olarak etkilenmektedirler. Ayrıca gelişen teknoloji ve globalleşme gibi nedenlerle göç çağımızda toplumların günlük pratiklerinden biri haline gelmiştir. Zorunlu göç ise göç kavramının bir başka boyutudur ve yaşanılan iç veya dış karışıklıklar veya çevresel felaketler nedeniyle pek çok ülkenin gündemindedir. Bunun yanında, son yılların en büyük kitlesel ve zorunlu göç dalgası olan Suriye göçü özellikle komşu ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeyi etkilemiştir. Türkiye'nin Suriye göçü için izlediği 'açık kapı' uygulaması ile bu göç dalgasından en çok etkilenen ülke olmuştur. Mülteciler ilk geldiklerinde genelde kamplara yerleştirilseler de zaman içinde sayılarının hızlı bir şekilde artması nedeniyle kentlere yerleşmeye başlamışlardır. Bu durum kentlerde mekânsal ve sosyal sonuçlar doğurmuştur. Öte yandan, Lefebvre'ye (1991) göre (sosyal) mekân sosyal olarak üretilmektedir. Bu kapsamda mültecilerin yerleştikleri mekanlar onların duyusal ve fiziksel deneyimlerine bağlı olarak üretilmektedir. Bu doğrultuda, Lefebvre mekânsal üçlü teorisiyle mekânın fiziksel, zihinsel ve imgesel olarak üretildiğini savunmaktadır. Algılanan, tasarlanan ve yaşanan mekân boyutlarını içeren mekânsal üçlü kapsamında tasarlanan mekânın, algılanması ve yaşanması ve üç boyutun birbirleri ile ilişkisini vurgulamaktadır. Mekânsal üçlünün boyutlarından birinin diğerleri ilişkisinin daha az olduğu durumda mekân üretiminin gerçekleşme şekli tezin ana araştırma sorusudur. Bu durumda Türkiye ve göç bağlamlarında mültecilerle ilgili mekânsal veya sosyal müdahalelerin yetersiz olması nedeniyle tasarlanan mekânın mekânsal üçlüdeki etkisi araştırılmaktadır. Bu bağlamda Lefebvre tarafından geliştirilen ve mekânı sosyal olarak inceleyen coğrafi bilimciler tarafından kullanılan 'mekânsal üçlü' kavramı tezde mültecilerin günlük hayatlarında mekân kullanım pratiklerini araştırmak üzere kullanılmıştır. Mültecilerin kümelenmiş ve kentten kopuk bir mülteci mahallesi üretip üretmediği Ankara'da Ulubey Mahalle'sinde yapılan saha çalışması ile mekânsal üçlü teorisi temel alınarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kapsamında algılanan - tasarlanan - yaşanılan alanlardan birinin diğerleriyle olan ilişkisinde daha az etkisi olması durumunda, alandaki mekân üretimi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, which aims to seek better living conditions, is an issue affecting many countries today. The places that emigrate and receive migration are affected economically and socially. In addition, due to developing technology and globalization, migration has become one of the daily practices of the societies in this age. Forced migration is another aspect of migration and is on the agenda of many countries due to internal or external conflicts or environmental disasters. In addition, Syrian migration, the largest flow of mass and forced migration in recent years, has affected many countries, especially neighboring countries. Because of Turkey's open-door policy for the Syrian immigration, this country has been most affected by Syrian refugee movement. Although refugees were generally settled in camps when they first arrived, they started to settle in cities due to the rapid increase in their numbers over time. This situation has had spatial and social consequences in cities. On the other hand, according to Lefebvre (1991), (social) space is produced socially. In this context, the places where the refugees settle are produced depending on their emotional and physical experiences. In this respect, Lefebvre argues that space is produced physically, mentally and imaginary regarding to his spatial triad theory. He emphasizes the perception and living of the space are conceived within the scope of spatial triad which includes the perceived, conceived and lived space and the relationship between these three aspects. When one of the dimensions of the spatial triad has less relationship with the others, the occurrence of space production is the main research question of the thesis. In this case, in the contexts of Turkey and migration, when spatial or social intervention on refugees is inadequate, the place of conceived space in the spatial triad is investigated. In this context, the concept of spatial triad developed by Lefebvre and used by geographers studying social space is used in the thesis to investigate the use of space in the daily life of refugees. Whether the refugees produced a clustered and disconnected refugee neighborhood is investigated in the field of Ulubey Neighborhood in Ankara on the basis of spatial triad theory. In the case of one of the perceived - designed - lived spaces has less effect on the relationship with the others within the scope of the findings obtained from the research, the production of the space in the area is discussed.