David Hare'in oyunlarına yansıyan küresel olaylara eleştirel bir bakış
A critical approach to global issues as represented in David Hare's plays
- Tez No: 580746
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEREBAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa ülkeleri Amerika'nın doğrudan katkılarıyla yeniden inşa edildi. Avrupa ülkeleri savaştan önce kendi aralarında yaşadıkları siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel mücadeleyi geride bırakıp ortak hareket etmeye başladılar. Amerika, Avrupalı ortaklarının destekleriyle Üçüncü Dünya Ülkelerinin içişlerine pek çok durumda müdahale etti. Avrupa ve Amerika kapitalizm, demokrasi, insan hakları ve özgürlük gibi Batı değer yargılarını, bunları henüz benimsememiş Üçüncü Dünya Ülkelerine dayatmaya çalıştılar. Emsallerinden farklı olarak David Hare, küresel olaylarla yakından ilgilenmiş ve Amerika ile Avrupa'nın II. Dünya Savaşı sonrası dönemde ve 2000'li yılların başında benimsedikleri siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel politikaları detaylı bir şekilde işlemiştir. Bu çalışma Plenty, Via Dolorosa, Berlin/Wall, Stuff Happens, The Vertical Hour, A Map of the World ve Brassneck oyunlarına yansıyan Batılı devletlerin çıkarcı ve ikiyüzlü politikalarını irdeler. Bu çalışma Soğuk Savaş, İsrail-Filistin sorunu, Bosna Savaşı ve Irak Savaşı gibi küresel siyasi, sosyal ve kültürel meselelerle birlikte yasal görünümlü uluslararası yeraltı suç örgütlerinin nasıl çalıştıklarına yoğunlaşır.
Özet (Çeviri)
After the World War II, Europe was rebuilt with direct contributions from the US. This stopped further political, economic, military and cultural conflicts among themselves and they started to resume further political and economic cooperations. Endorsed by European partners, the US has on many occasions intervened in the internal affairs of the Third World Countries. They sought to impose such Western values as capitalism, democracy, human rights and freedom on these nations, who had not yet adopted these values. Different from his counterparts, David Hare has got engaged seriously with the global states of affairs and addressed political, military, economic and cultural policies imposed by both the US and European states in the aftermath of the World War II and at the turn of the new millennium in particular. This analysis explores the hegemonic policies and double-dealing of the Western democracies as reflected in the political works of David Hare such as Plenty, Via Dolorosa, Berlin/Wall, Stuff Happens, The Vertical Hour, A Map of the World and Brassneck. In the study particular emphasis is made on global political, social and cultural issues like the Cold War, Israeli-Palestinian conflict, the Bosnian War, the Iraq War, East-West divide and underground international organisations which legally operate all around the world.