Developing middle school students' computational thinking skills using unplugged computing activities
Ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin bilgisayarsız bilgisayar bilimi (B3) etkinlikleri ile geliştirilmesi
- Tez No: 580800
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, bilgisayarsız bilgisayar bilimi (B3 ) etkinliklerinin 6.sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesindeki rolü incelenmiştir. B3 etkinlikleri Bebras yarışmalarından seçilmiştir. Bebras okul öğrencilerinin enformatik ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen uluslararası bir organizasyondur. Çalışmaya İstanbul'daki iki farklı okuldan 6. sınıf öğrencileri (24 kız ve 29 erkek) katılmıştır. Çalışmadaki sınıf içi etkinlikler Bebras'da olduğu gibi zorluk seviyelerine göre kolay, orta ve zor olmak üzere üç gruba bölünmüştür. Bu aktiviteler seçilmiştir, böylece her grup literatürdeki bilgi işlemsel düşünme tanımlarında sıklıkla kullanılan, soyutlama, ayrıştırma, algoritmik düşünme ve genelleme becerilerini içermiştir. Öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerini ölçmek için iki paralel test hazırlanmıştır. Bu terslerdeki sorularda Bebras'dan seçilmiş ve Türkçeye çevrilmiştir. Aynı zamanda, testlerdeki sorular üç zorluk seviyesine sahiptir ve aktivitelerde olduğu gibi dört ana bilgi işlemsel düşünme becerisini kapsamaktadır. Bu testler ön test ve son test olarak kullanılmış ve sonuçları öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerinin gelişimini değerlendirmek için karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda katılımcılara Bilgisayarca Düşünme Ölçeği de (Ortaokul Düzeyi İçin) (Korkmaz vd., 2016) verilmiştir. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin çalışma sonrası Bebras puanlarının çalışma öncesi Bebras puanlarından istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak, öğrencilerin puanları arasında cinsiyet açısından anlamlı bir fark yoktur ve öğrencilerin puanları ile cinsiyetleri arasında herhangi bir etkileşim de yoktur. Bilgisayarca Düşünme Ölçeği (Ortaokul Düzeyi İçin) sonuçları, erkek ve kız öğrencilerin, çalışma sonunda bilgi işlemsel düşünme becerilerini değerlendirme sonuçları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of unplugged computing activities on developing computational thinking (CT) skills of 6th grade students. The unplugged computing classroom activities were based on Bebras challenges. Bebras, an international organization, aims to promote informatics and CT among school students. Participants of the study were 6th grade (n=24 female and n=29 male) students from two public middle schools in Istanbul. The activities in the study were divided into three groups as“easy”,“medium”and“difficult”according to the difficulty levels as defined in the Bebras competition, which were selected so that each group involved four components of CT skills found to be common in CT definitions in the literature -- abstraction, decomposition, algorithmic thinking, and generalization. To evaluate students' CT skills, two equivalent tests were prepared. Questions in these tests were also selected from Bebras and translated into Turkish. Also, questions in the tests have three difficulty levels and covers the four major CT skills as in the activities. These tests were used as a pre-test and post-test, and their results were compared to assess students' CT skill development. The CT Scale (Korkmaz et al., 2016) was also given to the participants at the end of the instruction. The results of the study showed that students' post-test scores were significantly higher than pre-test scores. However, there was not any significant differences between students' scores in terms of gender, and there was no interaction effect between students' scores and their gender. In terms of the CT Scale results, there was no significant difference between male and female students' self-evaluation of CT skills at the end of the instruction.