Yeni savaşlarda istihbarat teşkilatlarının rolü: Hibrit savaş örneği
The role of intelligence organizations in new wars: The case study of hybrid warfare
  1. Tez No: 580801
  2. Yazar: ÇETİN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, son yıllarda güvenlik çalışmalarında sıkça tartışma konusu olan Hibrit Savaş ve istihbarat teşkilatlarına yönelik daha ileri çalışmalar için teorik/kavramsal açıdan temel sağlayabilmektir. Bu doğrultuda; 'Hibrit Savaşın temel doğası nasıldır? Hibrit Savaşın yürütülmesini kolaylaştıran özellikler nelerdir? Bir aktörün Hibrit Savaş yapması için hangi şartlar mevcut olmalı veya oluşturulmalıdır? Mevcut bir askeri ve politik savaş modeli olan Hibrit Savaş'ta istihbaratın rolü var mıdır? Hibrit Savaşlarda istihbaratın rolü artacak mıdır? ' sorularına cevap aranmıştır. Çalışmanın sonucunda; 'Hibrit savaşlar asimetrik bir ortamda kendi içerisinde birden çok unsuru barındırmaktadır ve bu unsurların senkronizasyonu ile gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca kullanılan bu unsurların hiç birisi yeni olmamakla birlikte yeni taktik ve stratejilerle kullanılmaları savaşın karakterini değiştirmede etkili olmaktadır. Bununla birlikte böyle bir ortamda var olan ve doğabilecek olan tehditlere karşı istihbarat teşkilatlarına daha çok görev düştüğü düşünülmektedir.' gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, bilimsel nitelik taşıyan makalelerden, kitaplardan, raporlardan ve çeşitli kurumların resmi internet sitelerinden yararlanılmıştır ve bulgular tarihsel bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to provide a theoretical/conceptual basis for further studies on Hybrid Warfare and intelligence organizations, which have been frequently discussed in security studies in recent years. In this direction; How is the basic nature of Hybrid Warfare? What are the features that facilitate the execution of the Hybrid War? What conditions must exist or be constituted for an actor to engage in Hybrid Warfare? Does intelligence play a role in Hybrid Warfare, which an existing model of military and political warfare? Will the role of intelligence increase in Hybrid Wars? to questions were sought answers. In the result of the study; 'Hybrid Wars contain multiple elements in an asymmetric environment and can be realized by synchronizing these elements. Moreover, although none of these elements are new, their use with new tactics and strategies are effective in changing the character of war. In adition to this, it is thought that the intelligence services have more duty against the existing and possible threats in such an environment.' Was reached to results such as. Using qualitative research methods, scientificarticles, books, reports and official websites of various institutions were used in the study and the findings were handled with a historical approach.