Refik Halit Karay'ın coğrafyası
Geography of Refik Halit Karay
  1. Tez No: 580846
  2. Yazar: KUBİLAY ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YİVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Refik Halit Karay'ın Coğrafyası başlıklı bu çalışmada coğrafya merkezli okuma yöntemiyle Refik Halit Karay'ın romanları incelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazarın romanlarında yer alan coğrafi ögeler belirlenerek bunların yazarın hayat coğrafyası ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Karay'ın romalarında yeralan mekânların tercih edilme nedenleri ve bunların nasıl kullandığı üzerinde durulmuş; mekânların anlatılarda yüklendikleri işlevleri ve örtük anlam değerleri açığa çıkarılmıştır. Yazarın mekâna yaklaşımı ve romanlarında vermek istediği iletilerin aktarımında mekânın tesiri ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Karay'ın coğrafi bilgiyi ve coğrafi unsurları aktarırken kullandığı teknikler, bu teknikleri seçme nedenleri ve bunları kullanış şekilleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın ardından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is titled Geography of Refik Halit Karay, the novels of Refik Halit Karay were examined with geography based reading method. The study consists of two chapters. In the first chapter, the geographical elements in the novels of the author were determined and their relations with the author's life geography were evaluated. The reasons for using the places in Karay's novels and how they were used are emphasized. The functions and implicit meaning values of the places in the narratives have been revealed. The author's approach to places and the effect of places on the transmission of the messages he wants to give in his novels have been brought forward. In the second chapter of the study, the techniques which were used by Karay in transmitting geographic information and geographical elements, the reasons for choosing these techniques and the ways in which they were used were examined. In the conclusion section, the results obtained after the study were evaluated.