Obezitenin belirlenmesinde kullanılan beden kitle indeksi, bel çevresi, bel kalça oranı metotlarının karşılaştırılması
Comparison of the methods of body mass index, waist circumference, waist-hip ratio used in the determination of obesity
  1. Tez No: 580847
  2. Yazar: HÜLYA TAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Anthropology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obezitenin teşhis edilmesinde kullanılan bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birbirinden farklı sonuçlar ortaya koyması ile birlikte obezitenin teşhisinde hangi yöntemin kullanılması gerektiği tartışılmaktadır. Bu araştırmada obezite teşhisinde kullanılan beden kitle indeksi, bel çevresi, bel kalça oranı metotlarının kendi aralarında karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Etik Kurulu'ndan gerekli izinler alındıktan sonra kesitsel yöntem ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde okuyan 201 kadın, 205 erkek toplam 406 bireyden boy uzunluğu, ağırlık, bel çevresi ve kalça çevresi ölçüleri alınmıştır. Bu ölçülerin değerlendirilmesinde Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği referans aralıkları kullanılmıştır. Beden kitle indeksi 30'dan yüksek olan bireyler obez olarak değerlendirilmiştir. Bel çevresi ölçümü kadınlarda 88 cm'den, erkeklerde 102 cm'den fazla olan bireyler ve bel kalça oranı kadınlarda 0.85 erkeklerde 0.90'dan fazla olan bireyler obez olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre beden kitle indeksine göre kadın bireylerin obezite oranı %4.5, erkeklerin %6.4'tür. Bel çevresine göre kadın bireylerin obezite oranı %3, erkeklerin %2.4'tür. Bel kalça oranına göre kadın bireylerin obezite oranı %1, erkeklerin %4.4'tür.
Özet (Çeviri)
There are many methods which used to diagnose obesity.As these methods produce different results, it is discussed which method should be used in the diagnosis of obesity.The aim of this study is to compare body mass index, waist circumference, waist-hip ratio methods used in the diagnosis of obesity. After obtaining the necessary permissions from the Ethics Committee of Kırşehir Ahi Evran University, length, weight, waist circumference and hip circumference measurements were taken from 406 individuals, 201 females and 205 males who studied at Kırşehir Ahi evran University. The reference intervals recommended by the World Health Organization were used to evaluate these measures.Individuals with a body mass index greater than 30 were evaluated as obese.Individuals with a waist circumference greater than 88 cm in women and 102 cm in men, and individuals with a waisthip ratio of 0.85 in women and 0.90 in men were considered obese. According to the results of the research, obesity rate of female individuals is 4.5% and 6.4% of men is according to body mass index.According to the waist circumference, obesity rate is 3% for females and 2.4% for males.