Bir IOT ürününün mobil uygulamasının QFD yöntemi ile tasarlanması
Designing a mobile application of an IOT product by QFD method
- Tez No: 580853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz bir kavram olan IoT, Internet of Things kavramının kısaltmasıdır ve“Nesneler Interneti”anlamına gelmektedir. Günümüzde cihaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, cihazları birbirine bağlayacak ve cihaz verilerini toplayacak, depolayacak ve analiz edecek çözümlere duyduğumuz ihtiyaç da artmaktadır. Nesnelerin Interneti, çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemidir. IoT'nin kullanım alanlarından biri de akıllı ulaşım sistemleridir. Bu tez kapsamında, akıllı ulaşım sistemleri için bir IoT ürünü QFD yönteminden faydalanılarak tasarlanmıştır. QFD, Quality Function Deployment kavramının kısaltmasıdır ve“Kalite Fonksiyon Yayılımı”anlamına gelmektedir. QFD müşterilerin gereksinimlerinin, ürünün teknik özellikleri gözönüne alınarak iyileştirilmeye çalışılmasıdır. QFD yöntemi ile maliyet, gereken efor ve uygulanabilirlik ölçütleri göz önüne alınarak, ürünün müşteri gereksinimlerini daha iyi karşılayabilmesi için yatırım yapılması gereken teknik özellikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IOT, concept that we often hear today, is the abbreviation of the Internet of Things. Nowadays, with the widespread use of mobile devices, the need for solutions that connect devices and collect, store and analyze device data increases. The internet of Things is a system of devices that connect and communicate with each other through various communication protocols and form an intelligent network by sharing information. One of IoT's usage areas is the intelligent transport systems. Within the scope of this thesis, an IoT product for smart transportation systems is designed with QFD method. QFD is the abbreviation of Quality Function Deployment and QFD is the method that matches customers' requirements with the specifications of the product. As a result, which technical specification of the product are most important for the customers by considering the cost, effort needed and applicability metrics is determined by the QFD method.