Ortaokul 7. sınıflarda oyunlaştırma yöntemi ile kelime öğretimi (Örneklem: Tabu)
Vocabulary teaching through dramatization method to 7th graders (Sample: Taboo)
  1. Tez No: 580875
  2. Yazar: AYŞEGÜL ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Planlı ve programlı bir şekilde okullarda gerçekleştirilen ana dil eğitiminin öncelikli amacı öğrencilere anlama ve anlatma becerileri kazandırmak ve bu becerileri ait olduğu yaş grubuna uygun olarak geliştirmektir. Akademik başarının temelini oluşturan bu eğitim aynı zamanda öğrencinin sağlıklı iletişim kurma becerisini geliştirerek kişilik gelişimine de yardım etmektedir. Bireysel gelişimin yanı sıra toplumsal birlik beraberliğin kurulmasında ve devamlılığında ana dilin yeri çok önemlidir. Bu yüzden tüm ülkeler ana dil eğitimine büyük önem vermiştir: dünyadaki bütün eğitim sistemleri eğitimin tüm kademelerinde ana dil öğretimi yapmaktadırlar. Ulusal ve uluslararası raporlara baktığımızda öğrencilerimizin temel dil becerilerinin istenilen düzeyin çok altında olduğunu görürüz. Ana dil eğitiminin istenilen düzeyde olması kelime hazinesinin yeterli düzeyde olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden kelime hazinesinin geliştirilmesine yönelik kelime öğretim çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Hayatımızın her alanında; sağlıklı iletişim kurmak, bilgi, duygu, düşüncelerimizi tam ve doğru olarak aktarmak için ya da aktarılan bilgi, duygu, düşünceleri anlayabilmek için gelişmiş bir kelime hazinesine ihtiyaç duyarız. Dil eğitiminin amacına ulaşabilmesi için kelime kazanımı etkinliklerine öncelik verilmeli bu sayede öğrencilerin kelime hazineleri zenginleştirilmelidir. Geleneksel yöntemlerin uygulandığı kelime öğretim çalışmaları yeni öğretim programımızın amaçlarına hizmet etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu yöntemlerin kullanıldığı etkinliklerde öğrenciler derste sıkılmakta, öğrendikleri kelimeler ezberin ötesine geçememekte ve kısa sürede unutulmaktadır. Bu yüzden kelime öğretiminde öğrenciyi merkeze alan aktif öğrenme yöntemlerine yer verilmelidir. Öğrencilerin kelime hazinelerini geliştirmek için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Doğru yöntemi belirlemek için öncelikle öğrencilerin ilgi ve seviyeleri göz önüne alınmalı ve konunun yönteme uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu çalışmada kelime öğretiminde oyunlaştırılmış öğretim yöntemlerinden biri olan Tabu oyununun kelime öğretimine katkısı incelenmiştir. Kontrol gruplu ön test- son test deseninin kullanıldığı araştırmamız Trabzon ili Akçaabat ilçesinde bulunan bir ortaokulun yedinci sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Deney grubunda 36, kontrol grubunda 36 olmak üzere toplam 72 öğrenci ile çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kelime bilgisi başarı testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında kelime bilgisi ön test uygulaması ile başlayan süreçte deney grubu öğrencilerine kelime öğretimi okul tabu oyunu ile desteklenmiş kontrol grubu öğrencilerine herhangi bir müdahalede bulunulmamış, kelime öğretiminde klasik yöntemler kullanılmıştır. On iki haftalık sürecin sonunda iki gruba da kelime bilgisi son test uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen verilerin analizinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test sonuçları arasında anlamlı bir fark görülmezken son test sonuçlarını incelediğimizde deney grubu lehine anlamlı bir fark ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The mother tongue education, which is organized in schools in a planned and programmed way, primarily aims to improve students' comprehension (reading and listening), narration (speaking and writing) skills. The education, which is the basis of the academic success, also helps the development of personality by improving the student's ability to communicate well. Besides the individual development, it's also very important in establishing and maintaining national unification. Therefore, all countries attach great importance to mother tongue education : all education systems in the world teach mother tongue in all levels of education. When we look at the national and international reports, we see that our students' basic language skills are lower than expected. The desired level of mother tongue education is directly related to the adequate level of vocabulary. Therefore, emphasis should be placed on vocabulary teaching activities to improve vocabulary. In all areas of our lives; we need an advanced vocabulary to communicate healthy, to convey our knowledge, emotions, thoughts properly and accurately, or to understand the transferred information, emotions and thoughts. In order to achieve the aim of language education, one of the objectives of the Turkish language course should be to improve vocabulary. The use of traditional methods in vocabulary teaching leads to many negative situations in teaching-learning process. Students are bored during The lesson and the words they learn cannot go beyond THY memorization and they are unfortunately not permanent. For that reason, active learning methods should be included in vocabulary teaching. There are many different methods that can be used to improve students' vocabulary. In order to determine the correct method, first of all, students' interests and levels should be taken into consideration and attention should be paid to the subject being appropriate to the method. In this study, the contribution of Tabu game, which is one of the game-based teaching methods in word teaching to word teaching was examined. Our study was conducted with seventh grade students of a secondary school in Akçaabat, Trabzon. A total of 72 students, 36 in the experimental group and 36 in the control group, were studied. The word achievement test developed by the researcher was used as a data collection tool. In the process which started with the pre-test application of the vocabulary knowledge in the experimental and control groups, the vocabulary teaching to the experimental group students was supported with school taboo game, for the control group classical vocabulary teaching methods were used. At the end of the twelve-week period, vocabulary knowledge was applied to both groups. SPSS program was used to analyze the data obtained at the end of the study. While there was no significant difference between the pre-test results of the experimental and control groups, a significant difference was observed in favor of the experimental group when we examined the post-test results.