Aza-bodıpy türevi bileşiğinin sentezi ve grafen oksit ile kuençleşmesinin incelenmesi
Synthesis of aza-bodipy derivative compound and investigation of quenching with graphene oxide
  1. Tez No: 580888
  2. Yazar: SALİH SERHAT BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dipirometen bileşiklerin BF2 komplekslerine kısaca“BODİPY”, azadipirometen bileşiklerin BF2 komplekslerine ise kısaca“Azabodipy”denilmektedir. Azabodipy ve türevleri son zamanlarda birçok alanda kullanılmakta ve bu nedenle yoğun olarak çalışılmaktadır. Azabodipy boyar madde malzemeleri kimyasal sensör alanında aktif florofor olarak değerlendirilmektedir. Yapılarında yapılacak bazı değişikliklerle bu organik moleküllerin floresans özellikleri değişebilmektedir. Bu tez çalışmasında da Azabodipy türevi (AZA) yeni bileşiğinin sentezi yapılmış ve değişik konsantrasyonlarda iki farklı çözücü içersinde absorpsiyon ve floresans spektroskopi teknikleri kullanılarak foto fiziksel özellikleri belirlenmiştir. AZA molekülü ile GO arasındaki etkileşmeler dinamik ve statik kuençleşme mekanizmaları dikkate alınarak incelenmiştir. Farklı sıcaklıklarda yapılan çalışmalardan AZA molekülünde gözlenen floresans şiddetteki azalmanın kuençleşme şeklinde olmadığı, elektrostatik adsorpsiyon kaynaklı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dipiromethane compounds are called as“BODIPY”for BF2 complexes and azadipiromethane compounds are called as“Azabodipy”for BF2 complexes. Azabodipy and its derivatives have been extensively due to its widespread use in many areas. Azabodipy stain materials are employed as active fluorophors in the field of chemical sensors. The fluorescence properties of these organic molecules can vary with some changes to be made in their structure. In this thesis, Azabodipy derived a new compound was synthesized and its photo-physical properties were determined by using absorption and fluorescence spectroscopy techniques in two different solvents at different concentrations. Interactions between the AZA molecule and the GO have been studied taking into account dynamic and static quenching mechanisms. Studies at different temperatures have concluded that the decrease in fluorescence intensity observed in the AZA molecule is not in the form of quenching, but may be due to electrostatic adsorption.