Ortaokul 5. sınıf görsel sanatlar dersinde yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of creative drama method on the critical thinking skills of the students in 5th grade secondary school visual arts lesson
  1. Tez No: 580910
  2. Yazar: EDANUR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ile yaratıcı drama yönteminin 5. Sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri üzerinde ki etkisi incelenmektedir. Farklı öğretim yöntemleri kullanılan sanat eğitimin de uygulama ve anlatım tek başına yetmemekte, öğrencilere ulaşmak için uygulama yöntemlerinin artırılması gerekmektedir. Eleştirel düşünme, eğitim öğretim programlarının amaçlarında ilk sıralarda yer almaktadır. Bireyin doğru bilgiye ulaşması ve bu yönde kararlar alabilmesinde önemli rol üstlenmektedir. Eğitimde kullanılan drama ise öğretmen yönlendirmesiyle gerçekleşen eğitici bir süreçtir.Nicel araştırma yönteminden deneysel desenin kullanıldığı bu çalışmada ön test son test kontrol gruplu çalışma deseni kullanılmıştır. Araştırmada tek veri toplama aracı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilebilmesi için Demir (2006) tarafından oluşturulan altı bölümden oluşan ''Eleştirel Düşünme Ölçeği'' kullanılmıştır.Sonuç olarak, derslerde kullanılan drama yönteminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine etkisinin olumlu yönde olduğu görülmüştür. Bireylerin düşüncelerini geliştirerek genellemelerden arınmış, kavradıklarını yeni durumlara transfer eden, farklı bakış açısı ve yeni düşüncelere saygılı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of creative drama on 5th grade students' critical thinking skills are analysed. In art education, using different teaching method practices and delivering lessons on them are not merely enough; practice methods are needed to be increased to reach students. Critical thinking is in front-rank of the objectives of education programs. It plays significant role in reaching the true information and in being able to take decisions in that way of the individuals. The drama used in education is an educational process carried out by teacher guidance. In this study where experimental design of quantitative research method was used, study design with pre-test post-test control group was used. In order to evaluate the obtained data,“Critical Thinking Scale”comprising of 6 sections formed by Demir (2006) was used. The courses were given in a 5-week period, in the control group the courses were given through the traditional method while in the experimental group they were given through the drama method. As a result, it is concluded that the drama method used in the courses was observed to have a positive effect on the students' critical thinking skills. It is also observed that the individuals tended to be away from generalisation by developing their thoughts, to transfer what they have already learned into new circumstances, and to respect different point of views and thoughts.