Mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürlerinin inovasyon yeterlilikleri ile okulların yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişki
Therelationship between the innovation competence ofvocational and technical anatolian high school principalsand the innovativeness of the schools
  1. Tez No: 580911
  2. Yazar: BUĞRA EROĞLU BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nde görev yapan öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda okul müdürlerinin inovasyon yeterlilikleri ile okulların yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma evrenini Zonguldak ili merkezinde ve ilçelerinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nde 2018-2019 eğitim öğretim yılında görev yapan 786 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre okul yöneticilerinin inovasyon yeterlilikleri ile okulların yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişki orta düzeyde bulunmuştur. Okul müdürlerinin inovasyon yeterliliklerine ait alt boyutlarına ilişkin öğretmen görüşlerinde cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklar belirlenmiştir. Branş, eğitim durumu, mesleki kıdem ve okuldaki hizmet yılı değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Öğretmenlerin görüşlerine göre okulların yenilikçilik düzeylerinin de yaş, eğitim durumu, branş, mesleki kıdem ve okuldaki görev süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Okulların yenilikçilik düzeylerine ait örgütsel engeller boyutuna ilişkin öğretmen görüşlerinde cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Araştırma sonunda okul yöneticilerinin inovasyon yeterliliklerine ve okulların yenilikçilik düzeylerine ilişkin çalışmalar yapılması ve özellikle mesleki ve teknik eğitime yönelik yenilikçi uygulamaların desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the level of innovation competence of the school principals and the innovation level of the schools with the opinions of the teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools. The research was designed withthe correlational survey model. The research population consists of 786 teachers working in the Vocational and Technical Anatolian High Schools in the center and districts of Zonguldak in the 2018-2019 academic year. According to the results obtained from the research, the relationship between the innovation competence of the school principals and the innovation levels of the schools is at the middle level. There are statistically significant differences in the views of teachers about the sub-dimensions of innovation competencies of school principals according to gender and age variables. There is no statistically significant difference in terms of branch, educational background, professional seniority and duty duration variables. According to the teachers' opinions, it wasfound that the innovation level of schools did not differ significantly according to age, branch, education level, professional seniority and duty duration at school. Statistically significant difference was found in the teachers' opinions regarding the organizational barriers sub-dimension of the innovation levels of the schools according to the gender variable. At the end of the research, it is recommended to conduct studies on the innovation competencies of school administrators and the innovation level of schools and to support innovative applications especially for vocational and technical education.