Erzurum şehir merkezinde zemin+yapı etkileşimi ve deprem hasarları
Soil structure interaction and earthquake damage in the center of Erzurum city
- Tez No: 58092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH BAYRAKKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışıma alanı Kuzeyde S3. Yıl Cad., Güneyde Fatih Sultan Mehmet Bul" Banda Saray Bosna Cad. ve Doğuda Gülahmet cad. ile sınırlanan 2 km2 lik alanı kapsar, Bu saha içerisinde kalan noktalardaki temel çukurlarından alman numunelerin semin özellikleri belirlenerek, 1/25(30 ölçekli Geoteknik Belgelendirme haritası ve aynı ölçekte Eğim halitası hazırlanmıştır. inceleme alanında yer alan mevcut yapılar, yapı tekniği ve malzemesine göre sınıflandırıldı. Bu yapı tiplerinin; zemin- yapı ilişkisi ve faylara olan yakınlıkları dikkate alınarak Magnitüt'ü 5, 6, 7 olan depremlere göre olası hasar senaryosu ve buna bağlı olarak aynı alanın olası Deprem Hasar Haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area covers in area bounded by 50. year street in the North, Fatih Sultan Mehmet boulevard in the South, Saray Bosna street in the West, and Gül&hmet street in the East. For this area Geotechnical Zonation, and slope maps both in 1/2500 scale were prepared by determining soil of the samples collected from predesigned points in the area under the survey. Buildings in the area were classified according to their building techniques, and metarials. For each of building classes considering their soü-structure interaction, and closeness to faults in possible damage scenario, and a possible earthquake damage map of this area were prepared for earthquakes of magnitudes 5, 6, 7.