Çoruh ırmağında yaşayan barbus plebejus escherichi alt türünün bazı kan parametrelerinin mevsimsel değişiminin araştırılması
Seasonal change of some blood parameters of Barbus plebejus escherichi sub species living in Çoruh river
- Tez No: 58093
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çoruh Nehrinde yaşayan Barbus plebejus escherichi' nin Eylül 1995 ile Ağustos 1996 tarihleri arasında bazı kan parametrelerinin mevsimsel değişimi incelenmiştir. Toplam 1 10 adet ergin balık incelenmiş ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Lökosit sayılarında yaz döneminde bir düşüş gözlenmesine rağmen, lökosit sayısı ortalaması 96044.4 + 37326.09 /mm3 olarak bulunmuştur. Mevsimsel olarak, lökosit sayılan arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmamıştır (P>0.01). Fakat, ortalama eritrosit sayılan; hemoglobin değerleri; hematokrit değerleri ve trombosit sayıları sırasıyla 903076.5 + 337765.5 /mm3, 9.043 ± 2.07 g/dl, 20.48+7.044 (%) ve 81204 ± 71584 /mm3 olarak elde edilmiştir. Yapılan istastistiki analizlerde ise mevsimler arasındaki farklılıklar çoğu parametreler (Hb, Hct, Pit ve RBC) için önemli bulunmuştur (PO.01). Su sıcaklığının artmasıyla RBC, Hb ve Hct değerlerinde azalmalar gözlenmiştir. Fakat, kış aylarındaki değerler diğer mevsimlerden elde edilen değerlerden nisbeten daha yüksek bulunmuştur. Üreme periyodu ile aynı su sıcaklığına sahip eylül ayı değerleri mukayese edilmiş ve üreme dönemine ait lökosit değerlerinde az miktarda bir yükselme olduğu görülmüştür (P>0.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seasonal changes of some blood parameters of Barbus plebejııs escherichi living in Çoruh River were investigated from September 1995 to August 1996. Total 110 mature fish were examined and following findings were obtained: Average leukocyte number was found as 96044.4±37326.09 / mm3 although a decline was observed in the number of leukocyte in summer zone. The differences between average leukocyte numbers from seasons were found as statistically insignificant (p>0.01). However, average erythrocyte numbers; hemoglobin values; heamatocrite values and trombocyte numbers were found as 903076 ± 337769.5mm3, 9.043 ± 2.07 (g/dl), 20.48 ± 7.044 (%) and 81204 ±71584 /mm3 respectively. In statistical analysis of all of them, the differences between seasons were found statistically significant for all parameters (p0.01).