Toplu yemek firmalarında uygulanan personel güçlendirme faaliyetlerinin personel memnuniyeti, kurum aidiyeti ve kurum içi imaja olan etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of personnel empowerment activities applied in public catering companies on personnel satisfaction, corporate belonging and internal image
  1. Tez No: 580929
  2. Yazar: ALİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER BEZİRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ticaretin ortaya çıkışından günümüze kadar, işletmelerin, kurum ve kuruluşların önemle üzerinde durduğu öne çıkan konulardan biri şüphesiz güçlü ve doğru bir imaj oluşturmaktır. Günümüzde kurumsal tüm firmaların güçlü bir imaj oluşturma çabaları bilinen bir gerçektir. Güçlü imaj oluşumunda birçok etken bulunmaktadır. Ancak işletmelerin ürettikleri bir ürünün ya da hizmetin doğuşundan, işletmeye tekrar dönüşüne kadar tüm safhalarında yer alan personel, önemle üzerinde durulması gereken ve işletmelerin de gerek maliyet, gerek kaliteli, gerekse üretimde büyük avantajlar sağladığı bir unsurdur. İşletmelerin güçlü bir imaj oluşturmada yaptıkları personel güçlendirme faaliyetlerinin, personellerin memnuniyetlerinde ve personellerin kurumlarına duydukları aitlik hissinde önemli rol oynadığından söz edilebilir. Buradan hareketle; bu araştırmada hizmet sektöründe faaliyet gösteren toplu yemek firmalarında uygulanan personel güçlendirme faaliyetlerinin, personel memnuniyetine, kurum aidiyetine ve kurum içi imaja olan etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın alanyazın bölümünde, personel güçlendirme, personel memnuniyeti, kurumsal aidiyet ve kurum içi imaj kavramlarının, geçmişten günümüze aktarılışı ve diğer kavramlarla ilişkileri ilgili çalışmalar yardımı ile incelenmektedir. Araştırma amacından yola çıkarak, çalışmanın yöntem bölümünde ise bahsedilen etkilerin ortaya çıkarılabilmesi adına yapısal eşitlik modelinden faydalanılmıştır. Bununla birlikte, yapısal eşitlik modeline geçilebilmesi için gerekli; geçerlilik, güvenilirlik ve normal dağılım koşulları, gerekli analiz yöntemleri ile sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket uygulaması tercih edilmiştir. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerini ifade eden ve bununla birlikte personel güçlendirme, personel memnuniyeti, kurumsal aidiyet ve kurum içi imaj ölçeği ifadelerinin yer aldığı toplam iki bölümden oluşan anket formu, tamamıyla kendi özgür düşünceleri ile doldurdukları varsayılan 406 katılımcı ile yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Araştırmada katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre ilgili değişkenleri algılamalarında anlamlı farklılıkların olup olmadığına dair t-testi ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizlerin raporlandığı bulgular kısmında; personel güçlendirme alt boyutlarından anlam boyutunun kurumsal aidiyeti, yetenek boyutunun, personel memnuniyeti ve kurumsal aidiyeti, yetkinlik boyutunun kurum içi imajı, etki boyutunun da personel memnuniyeti ve kurum içi imajı olumlu ve anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte personel memnuniyeti ve kurumsal aidiyetin, kurum içi imaj üzerinde olumlu ve anlamlı etkilerinin tespiti, analizlerin raporlanma safhasında tespit edilen diğer bulgulardandır. Katılımcıların tanımlayıcı özeliklerine göre araştırmada kullanılan ilgili değişkenleri algılamalarında anlamlı farklılıkların olup olmadığına ise yine araştırmanın raporlanma safhasında yer verilmiştir. Araştırmada, özellikle personel memnuniyeti sağlamanın personel güçlendirme uygulamaları ile doğrudan ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Toplu yemek sektörü gibi emek yoğun çalışılan bir sektörde, personelin yaptığı işten memnun olması, güçlü bir kurum içi imajının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma alanyazında yer alan çalışmalar ile gösterdiği sonuç bakımından paralellik gösterse de, güçlü bir kurum içi imaj oluşumunda oluşması gereken personel memnuniyetinin, personel güçlendirme uygulamaları kanalıyla sağlanmasının ortaya çıkartılması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
From the emergence of trade to the present day,businesses,institutions and organizations one of the issues that he emphasizes is undoubtedly creating a strong and accurate image. At the present time, it is a well-known fact that all corporate firms are trying to create a strong image.There are many factors in strong image formation.But,businesses they produce a product or until it turns back to the business of the birth of the service at all stages of the personnel are to be emphasized strongly and is an element that provides great avantajla cost in quality and production at the company. Employees' strengthening activities to create a strong image of enterprises,plays an important role in the satisfaction of employees and their sense of belonging to their institutions.Starting from this, in this research, it is aimed to reveal the effect of the activities strengthening activities applied in catering companies operating in the service sector on the personnel satisfaction, corporate loyalty and internal. In the literature section of the research,staff empowerment,staff satisfaction,the concepts of corporate belonging and internal image transferring from past to present and its relations with other concepts are examined with related studies.Based on the research purpose the structural change model was used to reveal the information mentioned in the method section of the study.However, necessary for transition to structural equation model; reliability and normal distribution conditions are provided by the necessary analysis methods.In this research, a questionnaire was used to collect data.There is a questionnaire which consists of two parts which express the descriptive functions of the experts and includes the activities of personnel empowerment, personnel satisfaction, corporate belonging and internal image activities.In this survey, learning was obtained through face-to-face interviews with a total of 406 hotels assumed to be filled with their own free will.According to the descriptive characteristics of the participants, t-test and anova analysis were used to determine whether there were significant differences in understanding the variables. When the analyzes were reported, some findings were obtained.These; meaningfulness of personnel empowerment sub-dimensions are positive effects with institutional belonging, talent dimension, staff satisfaction and internal image.In addition, personnel satisfaction and corporate loyalty, determination of positive and meaningful effects on internal image, and other findings determined during the reporting phase of the analyzes.According to the defining characteristics of the participants are significant differences in the perception of whether the variables used in the research are included in the reporting section of the study. In these research; particularly by application empowerment of providing personnel satisfaction it was concluded to be related directly to the result.In a sector such as catering sector busy, the staff is not satisfied with his work plays an important role in creating the image of a strong domestic institutions.These research results also varied in terms of parallels with literature that show the location of field work, staff satisfaction to be formed in the image formation of a strong domestic institutions, empowerment is important in terms of applications provided through the discovery.