Yaşlı bireylerde spinal postür, çiğneme performansı ve yutma fonksiyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between spinal posture, chewing performance and swallowing function in elderly i̇ndividuals
- Tez No: 580930
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE, PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşlılarda görülen spinal postüral değişiklikler ile çiğneme performansı ve yutma fonksiyonu arasında ilişkinin olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmaya Keçiören Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünde kalan 65 yaş üstü 68 birey dahil edildi. Bireylere diş durumu, çiğneme performansı (çiğneme yeteneği ve çiğneme süresi), yutma fonksiyonu [yatak başı su içme testi ve EAT-10 (Yeme Değerlendirme Aracı)], postür (tragus açısı, torakal kifoz, lumbal lordoz, postür skalası), kognitif fonksiyon, yaşam kalitesi ve depresyon durumu değerlendirmeleri yapıldı. Daha sonra öncelikle spinal postür değerlendirmeleri olmak üzere diğer değerlendirme parametreleri ile çiğneme ve yutma fonksiyonu sonuçları karşılaştırıldı ve aradaki ilişkiler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between the spinal postural changes that could be seen in elderly individuals with chewing performance and swallowing function. 68 individuals over 65 years old who were living in“Keçiören Municipality Social Welfare Affairs Directorate”were included in this study. Dental status, chewing performance (chewing ability, chewing time), swallowing function [Water Swallow Test, EAT-10 (Eating Assesment Tool) ], posture (tragus angle, torakal kyphosis, lumbal lordosis, posture scale), cognitive functions, quality of life, depression assesment were applied to the individuals. Then, all of the evaluation parameters with chewing and swallowing function were compared and the relationship between them was investigated.