1950'den sonra Türkiye'den Almanya'ya yapılan dış göçler
Emmigrations made from Turkey to Germany after 1950
  1. Tez No: 580928
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SERTKAYA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Genel anlamıyla bir yerden başka bir yere hareket olarak tanımlanan göç kavramı 21.yüzyıl için çok daha önem arz eder bir hal almıştır. Sebep ve sonuçlarının girift bir hal aldığı göç kavramı günümüz dünyasında farklı kavramlara bahis konusu olmuştur. İnsan, toplum, mekân ve zamana göre farklı sonuçlar ve sebeplere haiz göç olgusu durmaksızın devam etmekte olan bir süreçtir. Bireyin bir yerden farklı bir yere göç etmesi olağan bir durum olarak karşılanırken, küreselleşmenin bu denli yaygın olduğu, ulaşım ağlarının her tarafı sarmış olduğu küresel bir dünyada göç noktasında kısıtlamalara maruz kalınmıştır. Mobilize hale gelse de insan, ülkeler tarafından uygulanan ambargolar, vize sınırlamaları, idari sınır kontrollerindeki yoğun denetimler neticesinde arzu edilen ölçüde hareket alanına sahip olamamıştır. Dünya Küresel bir hal alsa da, gelişmiş ülkelerin istekleri doğrultusunda açılıp kapanan sınırlardan ötürü göç mekânsal olarak kısıtlı bir hal almıştır. İhtiyaç doğrultusunda gelişmiş ülkeler tarafından talep edilen göçmen gruplar meydana gelmiştir. Ülkemizde yaşanan nüfus hareketliliklerini coğrafi bir bakış açısıyla incelemek ve değerlendirmek adına 1950 sonrası Türkiye'den Almanya'ya İşçi Göçü tez çalışması olarak sunulmuştur. Dört farklı bölüm olarak sunulan Tezde, göçe dair teorik söylemlerinin yanı sıra emek göçü, kapitalizm, küreselleşme ve göç ilişkisine değinilmiştir. Bunlara ek olarak Avrupa Birliği'nin göç politikaları ve göçmen anlayışına değinilerek Avrupa kurucu üyesi olan Almanya'ya göç konusu temellendirilmiştir. Almanya'da ikamet etmekte olan Türk'lerin kuşaklar arası geçişleri, uyum süreçleri, toplumsal olarak yaşanan kültürel çatışmaları ve Alman ekonomisine katkıları genel olarak ifade edilmiştir. Bu konuda ilgili makale, kitap, dergi, tez çalışmaları ve online yayınlar yerli ve yabancı boyutta taranmıştır. Literatür taramasının ardından ilgili bölümler genelden özele tez çalışmasında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first sense, the concept of migration, which is defined as a movement from one place to another, has become much more important for the 21st century. The concept of immigration, whose causes and consequences are complicated, has been the subject of different concepts in today's world. The phenomenon of migration with different results and reasons according to human, society, place and time is an ongoing process. While migration of the individual from one place to another is met as a normal situation, it has been subject to restrictions in the point of migration in a global world where globalization is so widespread and transport networks are surrounded by all sides. Although it has become mobilized, it has not been able to have the desired level of movement as a result of the intense controls in the border restrictions and administrative border controls implemented by the countries. Even though the world has become a global state, it has become spatially restricted due to the borders that have been opened and closed acording to the demands of developed countries. migrant groups have been appeared in accordance with the demanded by developed countries. The study presented as a thesis from geographical point of view to assess and examine the mobility of the population in our country and on behalf of Labor Migration from Turkey to Germany after 1950. The thesis which is presented in four different chapters deals with labor discourse, capitalism, globalization, and migration. In addition to this, the migration policy of Germany and the concept of immigration are considered and the subject of immigration to Germany, which is a founding member of Europe, is based. The intergenerational transitions of Turks living in Germany, their adaptation processes, the cultural conflicts that are experienced socially and their contribution to the German economy are generally expressed.Related articles, books, journals, dissertations and online publications were scanned in domestic and foreign dimensions. After the literature review, the related sections were discussed from general to specific perspective throughout the thesis.