İrritabl bağırsak sendromu semptomları olan hastalarda yaşam kalitesinin, beslenme alışkanlıklarının ve hastane başvuru sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life, eating habits and frequency of admission to hospital in patients with symptoms of irritable bowel syndrome
  1. Tez No: 684758
  2. Yazar: AHMET SELİM KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: İrritabl bağırsak sendromu (İBS) toplumda oldukça sık görülen, hayat kalitesini bozabilen, fonksiyonel bağırsak hastalıklarının önemli bir tanesidir. İBS tanısında Roma IV kriterleri haricinde ek bir tanı yöntemi ya da laboratuvar testi bulunmamaktadır. Bu çalışmada Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran, son 6 ay içerisinde İBS semptomları gösteren 144 hastada İBS prevalansı, ilişkili faktörler, bu semptomların yaşam kalitesine etkisi ve hastaneye başvuru sıklığı araştırılmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, dahil edilme kriterlerine uyup çalışmaya katılmayı kabul eden 144 hastaya yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Yaklaşık 5-7 dakika süren bu anket hastaların sosyodemografik özelliklerini sorgulayan 6 soru, kronik hastalık ve ilaç kullanım durumlarını, Roma IV kriterlerini, İBS alt tiplerini belirlemek için Bristol dışkı skalasını, alarm semptomlarını, beslenme alışkanlıklarını, alkol ve sigara alışkanlıklarını, uyku ve egzersiz alışkanlıklarını, yaşam kalitesini sorgulayan 33 soru olmak üzere toplam 39 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Irritable bowel syndrome (IBS) is one of the most common functional bowel diseases that can impair the quality of life in the population. There is no additional diagnostic method or laboratory test in the diagnosis of IBS except Rome IV criteria. In this study, the prevalence of IBS, related factors, the effects of these symptoms on the quality of life and the frequency of admission to the hospital were investigated in 144 patients who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Family Medicine outpatient clinics for any reason and showed symptoms that could suggest IBS in the last 6 months. PATIENTS AND METHODS: Our study was administered as a face-to-face questionnaire to 144 patients who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Family Medicine outpatient clinics and accepted to participate in the study after having the inclusion criteria. This questionnaire, which lasts for about 5-7 minutes, includes 6 questions questioning the sociodemographic characteristics of the patients, 33 questions questioning the quality of life chronic diseases and drug uses, Rome IV criteria, Bristol stool scale to determine IBS types, alarm symptoms, eating habits, alcohol and smoking habits, sleep and exercise habits. It consists of 39 questions totally. RESULTS: The average age of the participants was found to be 35.44 ± 11.52, and their BMI was found to be 25.92 ± 5.01. Participants in our study were equally distributed among both genders. 84% of the participants (n = 121) were university graduates, 22.9% (n = 33) were working in a shift job. 25% (n = 37) of the participants were diagnosed with IBS.