Soğuk savaş sonrası dönemde Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'ne entegrasyonu: Romanya ve Bulgaristan örnekleri
Integration of the Balkan countries to the European Union after the cold war: Examples Romania and Bulgaria
- Tez No: 580955
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Soğuk Savaş döneminde Doğu Bloğunda yer alan Romanya ve Bulgaristan'ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)' nin dağılması ve Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkileri ve AB'ye entegrasyon sürecinde geçtikleri aşamalar analiz edilmiştir. İlk bölümde uluslararası ilişkiler alanında entegrasyonu açıklayan teoriler hakkında bilgi verilmiş ve çalışmanın konusu var olan teoriler üzerinden incelenmiştir. İkinci bölümde Birleşik Avrupa fikirlerinin doğuşundan günümüzdeki AB'nin kuruluşuna kadar olan süreç anlatılmıştır. Aynı bölümde AB'nin alt birimleri, bunların görevleri ve genişleme aşamasında üstlendikleri roller hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Soğuk Savaş sonrası dönemde Balkan coğrafyasındaki genel siyasi durumun yanı sıra Romanya ve Bulgaristan'ın iç ve dış siyasetteki gündemlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde iki tam üyelik hakkı kazandıkları 2007 yılına gelene kadar AB ile olan ilişkileri, yaşanan diplomatik süreç hakkında bilgi verilmiştir. Bunun yanı sıra ülkelerin AB üyelik kriterleri doğrultusunda siyasi ve ekonomik alanlarda hayata geçirdikleri reformlar Avrupa Komisyonu raporları üzerinden incelenmiştir. Sonuç kısmında ülkelerin süreç içerisinde AB'ye üyelik için gerekli kriterleri ne derece yerine getirebildikleri ve bu ülkelerin entegrasyonu üzerinden AB'nin üyelik konusundaki öncelikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations of Romania and Bulgaria located in Eastern Bloc with European Union (EU) after the disintegration of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) and the end of the Cold War as well as the stages of EU integration process of these countries were analyzed. In the first chapter, information about theories explaining the integration in the field of international relations was provided and the subject of the study was examined through existing theories. In the second chapter, the process from emergence of united Europe ideas until the establishment of the current EU was explained. In the same chapter, the information regarding the subunits of EU, their duties and roles undertaken during the enlargement process was given. In the third chapter, the general political situation in the Balkan region in the post-Cold War period as well as the agendas of Romania and Bulgaria in domestic and foreign politics were mentioned. In the fourth chapter, the relations with the EU and the diplomatic process that took place until 2007, when they were granted two full membership rights, were given. Furthermore, the reforms implemented by the countries in the political and economic fields in line with the EU membership criteria were examined through the reports of the European Commission. In conclusion, what extent the countries can fulfill the required criteria for EU membership in the process and EU's priorities for membership through the integration of these countries were analyzed.