Radyolojide çalışan bireylerde bazı eser element ve ağır metal (çinko, bakır, magnezyum, mangan, kobalt, demir, kurşun ve kadmiyum) düzeylerin saptanması ve iş sağlığı açısından değerlendirilmesi
Determination of some trace element and heavy metal (zinc, copper, magnesium, manganese, cobalt, iron, lead and cadmium) levels in individuals working in radiology and evaluation of occupational safety
- Tez No: 580956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada radyolojide X ışını ile çalışan personellerin kanlarında bulunan ağır metal ve eser element miktarlarındaki (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co ve Pb) artış veya azalışın sağlıklı bireylerin kanlarındaki değerlere göre değişimi kıyaslanmış ve bu durum radyoloji çalışanlarının iş sağlığı açısından değerlendirilmiştir. Çalışma 2019 döneminde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Eğitim ve Araştırma Hastahanesi Radyoloji Anabilim Dalı personeli olan bireyler ile yapılmıştır. Yapılan çalışma radyoloji biriminde çalışan 31 personel ile radyasyona maruz kalmamış herhangi bir hastalığı olmayan 32 sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinin karşılaştırılması ile gerçekleştirilmiştir. On iki saatlik açlık periyodunun ardından sabah saatlerinde kan örnekleri toplanmış 10 dakikalık 3000 rpm ile santrifüj edilip serum kanlardan ayrıştırılmıştır. Daha sonra -80 ' de depo edilmiştir. Çalışma yapılacağı zaman zarfında serumlar – 80 ' den çıkartılıp oda sıcaklığına getirilmiştir. Elementler, Merkezi Laboratuvarda Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre yardımı ile tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda radyolojide çalışan personellerin Zn, Fe, Cu, Mg düzeyleri kontrol grubuna göre daha düşük, Cd ve Pb düzeylerinin ise kontrol grubundan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Mn ve Co düzeyleri gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the increase or decrease in the amount of heavy metals and trace elements (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co and Pb) found in the blood of X-ray personnel in radiology were compared with the values in the blood of healthy individuals. Evaluated in terms of occupational safety. The study was conducted in 2019 with the staff of Radiology Department of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Training and Research Hospital. The study was carried out by comparing blood samples taken from 31 staff working in radiology unit and 32 healthy individuals. After a fasting period of twelve hours, blood samples were collected in the morning and centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes and separated from serum cells. -80 warehouses stored. During the study, serum was taken from -80 and brought to room temperature. The elements were determined by Atomic Absorption Spectrophotometer in Van Yüzüncü Yıl University Central Research Laboratory. At the end of the study, Zn, Fe, Cu, Mg levels were low and Cd and Pb levels were higher than the control group. In addition, Mn and Co levels did not make a statistically significant difference between the groups. Informing and raising awareness of radiology employees about radiation safety is very important for employee safety. In this context, protection and security methods should be developed.