Yeni medya ve televizyon yayıncılığı etkileşimi
The interaction of new media television broadcasting
- Tez No: 580959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada çağımızda çok fazla konuşulan, geleneksel ve yeni medya olarak bilinen iki tür medya kullanım alışkanlıklarının eleştirel bakış açısı, toplum üzerindeki etkisi, iki medya arasındaki ilişki ve televizyon icadından itibaren eski ve güncel teklonojilerin durumu araştırılmaktadır. Çalışma, günümüzde profesyonel olarak yeni keşfedilen ve araştırılan bir konudan oluştuğu için yeni medya ortamında televizyon yayıncılığının etkileşimini ortaya koymak amacıyla, literatür taraması ve betimsel çözümleme yöntemiyle incelenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümde geleneksel medyadan sosyal medyaya geçişin nasıl gerçekleştiği, ikinci bölümde televizyon yayıncılığı gelişiminin süreçleri, üçüncü bölümde ise ana konu olan yeni medya ve televizyon yayıncılığı etkileşimi incelenmiştir. İçinde bulunduğumuz çağda internet üzerinde yayın yapan çok sayıda televizyon yayıncısı hizmet sunmasından dolayı geleneksel televizyon yayıncılığının izleyici kitlesi üzerindeki etkisi azalmış durumdadır. Bu sebepten dolayı bu çalışmada yeni ilgi alanı olan sosyal medya platformlarının kullanıcılarla etkileşimi, televizyon yayıncılığının sosyal medya ortamında ne kadar yer kapsandığı, yeni medyanın televizyon ile ilişkisini ortaya koyma adına durum saptaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the critical point of view of two types of media usage habits known as traditional and new media, its effect on society, the relationship between the two media and the status of old and current technologies since the invention of television are investigated. Since the study consists of a newly discovered and researched topic, it has been examined by literature review and descriptive analysis method in order to reveal the interaction of television broadcasting in the new media environment. In the first part of this thesis, the transition from traditional media to social media, the processes of development of television broadcasting in the second part and the interaction of new media and television broadcasting, which is the main subject, are examined. In the present age, the effect of traditional television broadcasting on the audience is diminished due to the fact that a large number of television broadcasters provide services. Therefore, in this study, the interaction of social media platforms with users, the extent of coverage of television broadcasting in the social media environment and the relationship between the new media and television were determined