Prediyabetik hastalarda serum zonulin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum zonulin levels in prediabetic patients
- Tez No: 580991
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, prediyabetik hastalarda zonulin ve lipopolisakkarid (LPS) düzeylerinin ilişkisinin incelenmesi ve oral glukoz yüklemesi ile oluşturulan akut hiperglisemik stresin bağırsak geçirgenliğinin göstergesi olarak zonulin düzeyleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Amerikan Diyabet Derneği (ADA) kriterlerine göre; oral glukoz tolerans testi (OGTT) sonuçları baz alınarak kontrol (n:40), prediyabet grup (n: 56) olarak bozulmuş açlık glukozu (BAG) (n: 36) / bozulmuş glukoz toleransı (BGT)+BAG (n: 20) ve tip 2 diabetes mellitus (T2DM) (n: 45) grupları oluşturuldu. Oral glukoz yüklemesinden önce ve yüklemenin ikinci saatinde alınan kan örneklerinde zonulin ve LPS düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the relationship between lipopolysaccharide (LPS) and zonulin levels and also to show the effect of acute hyperglycemic stress through oral glucose tolerance testing on zonulin levels as an indicator of intestinal permeability in pre-diabetic patients. Material and Methods: Four groups have been constituted in according to criteria of American Diabetes Association (ADA) by taking oral glucose tolerance test results: control group (n:40), prediabetic group (n:56) which is divided into two subgroups of impaired fasting glucose group (IFG) (n:36)/ impaired glucose tolerance (IGT) + IFG (n:20) and lastly type 2 diabetes mellitus (T2DM) (n:45) group. The blood samples which obtained before the OGTT and blood samples obtained 2 hour after the the test were analyzed for serum zonulin and LPS levels via using ELISA.