Borderline kişilik bozukluğu tanısı alan hastalarda dürtüsellik ve disosiyatif semptomların çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve bağlanma biçimleri ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of how impulsivity and dysociative symptoms in patients with borderline personal disorder are related to childhood trauma and attachment styles
  1. Tez No: 580998
  2. Yazar: ÖZLEM PARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BELLİ, DOÇ. DR. CENK URAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanısı alan vakalar ile sağlıklı kontroller arasında dürtüsellik, disosiyatif bulgular , çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve erişkin bağlanma biçimleri özelliklerinin karşılaştırılması ve BKB olan vakalarda çocukluk çağı travmaları , dürtüsellik , disosiyatif semptomlar ve erişkin bağlanma biçimlerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran hastalar arasından DSM 5 tanı kriterlerine göre BKB tanısı konmuş, son 6 aydır herhangi bir etkin tedavi almamış 80 hasta ve 80 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 160 kişi katılmıştır. Sosyodemografik veri formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11) , Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ28 ) , Erişkin Bağlanma Biçimleri Ölçeği (EBBÖ) ve Disosiyasyon Ölçeği (DISQ) doldurmaları istenmiştir. BULGULAR: BKB hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre dürtüsellik, disosiyatif bulgular, çocukluk çağı travma puanları yüksek bulunmuştur. BKB hastalarında kaçıngan ve kaygılı / ikircikli bağlanma kontrol grubunda ise güvenli bağlanma puanları istatiksel olarak anlamlı yüksek tespit edilmiştir. BKB grubunda çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve özellikle bazı alttipleri puanları ile dürtüsellik , disosiyasyon , kaçıngan bağlanma, kaygılı / ikircikli bağlanma puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. BKB grubunun %58 i disosiyasyon ölçeğinin kesme puanı ( 2.5 ) üzerinde puan almıştır, bu grupta düşük disosiyasyon puanı saptanan gruba göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek dürtüsellik puanları ve kaygılı / ikircikli bağlanma puanları bulunmuştur. SONUÇ: Çocukluk çağı travmaları , disosiyatif bulgular , dürtüsellik puanları hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek tespit edilmiştir. Güvensiz bağlanma biçimleri hasta grubunda güvenli bağlanma biçimleri kontrol grubunda yüksek gözlenmiştir. Çocukluk çağı travmaları BKB etyolojisinde önemli yeri olabileceği , dürtüsellik , disosiyasyon bulguları ve erişkin hayatındaki bağlanma biçimleri ile ilişkili olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to compare the characteristics of impulsivity, dissociative symptoms, childhood trauma and adult attachment styles of patients with borderline personality disorder (BPD) and healthy people, and the relationship between childhood trauma, impulsivity, dissociative symptoms and adult attachment styles in patients with BPD. METHOD: In this research, 80 participants of the total number of 160 were included as the control group. The other 80 were selected from the patients who had been applied to Bagcilar Training and Research Hospital and diagnosed with BPD according to DSM 5 diagnostic criteria and who had not received any effective treatment in the last 6 months. Sociodemographic Data Form, Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ28), Adult Attachment Styles Scale (AAS) and Dissociation Questionnaire (DISQ) were applied to the participants. RESULTS: Impulsivity, dissociative symptoms and childhood trauma scores were higher in patients with BPD when compared to control group. The scores of avoidant and anxious/ambivalent attachment styles among patients with BPD and secure attachment style within control group showed significantly high levels. Within patients with BPD, there was a positive correlation between childhood traumatic experiences and especially some subtypes scores of impulsivity, dissociation, avoidant and anxious/ambivalent attachment scores. 58% of the BPD group scored above the cut-off score of the dissociation questionnaire (2.5). In this group, impulsivity and anxious/ambivalent attachment scores were found statistically significant compared to the group with low dissociation scores. CONCLUSION: Childhood trauma, dissociative symptoms and impulsivity scores were higher in the patient group when compared to control group. Patients with BPD scored high in insecure attachment style whereas control group demonstrated high scores on secure attachment style. This study reveals that childhood trauma may have an important role in the etiology of BPD and may be related to impulsivity, dissociation symptoms and adult attachment patterns.