Refik Talat Alpman'ın saz eserlerinin makamsal açıdan incelenmesi
Examining the tecnique aspects of Refik Talat Alpman's instrumental composing
  1. Tez No: 580999
  2. Yazar: ÖMÜR AZİZ BÖLTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞHAN ADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma Refik Tâlat Alpman'ın Saz eserlerini teknik açıdan inceleyip, Türk müziği saz eserleri repertuarına katkı sağlamayı hedeflemektir. Çalışma, genel çerçevesi, amacı ve yöntemi bakımından tarama modelini esas alan betimsel bir araştırmadır. Konuyla ilgili çeşitli kaynakların taranmasıyla ön bilgilere ulaşılmış, veri toplama aracı olarak örneklemde yer alan Refik Tâlat Alpman'ın mevcut saz eserleri-nin tümü kullanılmıştır. Türk müziği tarihinde önemli bir yere sahip olan Refik Tâlat Alpman'ın ulaşa-bildiğimiz 9 adet saz eseri bulunmaktadır. Bu çalışmada Refik Tâlat Alpman'ın saz eserleri makam analizi yönünden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to interpret by analyzing instrumental compositions of Refik Talat Alpman technically and examine the methods and also to make a con-tribution to Turkish intrumental music by this means. This study is a descriptive re-search based on the scanning model in terms of its general framework, purpose and method. Preliminary information was obtained by scanning various sources related to the subject, and repertuard instrumental works of Refik Talat Alpman which were included in the sample were used as data collection tool. Refik Tâlat Alpman, which has an important place in the history of Turkish music, has nine instrumental composition that we can reach. He has contributed a new technique and style to the instrumental form with works he has composed. This study is important in terms of determining the technical characteristics of Refik Talat Alpman instrumental works and determining how he processed his instrumental form.