Tedarikçi seçim kararlarının üretim performansına etkisi: Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The effect of supplier selection decisions on production performance: A research on SMEs operating in Kahramanmarash
  1. Tez No: 581000
  2. Yazar: CENNET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşmenin etkileriyle beraber işletmelerin içinde bulunduğu rekabet koşulları gittikçe zorlaşmaktadır. Bunun sonucunda işletmelerin faaliyet gösterdikleri sektörde performanslarının yüksek olması en önemli rekabet kriterleri arasındadır. İşletmelerin performansı için en önemli etkenlerden biri de elbette ki tedarik zinciri elemanlarının birbiri ile koordinasyonudur. Zincir içerisindeki en önemli halkayı tedarikçiler oluşturmaktadır. İşletmenin belirlemiş olduğu hedeflere ulaşmasında önemli rol oynayan tedarikçi seçimi, tedarik zinciri yönetiminin en önemli aşamalarındandır. Bu nedenle tedarikçi seçim kararları işletmeler için stratejik üstünlük sağlamada önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızın örneklemini Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) oluşturmaktadır. İlk olarak literatür taraması yapılarak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra üç bölümden oluşan veri formu ile anket yöntemi uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler SPSS Statistics 20 paket programı ile değerlendirilmiştir. Veriler, Mann Whitney, Kruskal Wallis, Korelasyon ve Regresyon analizlerine tabi tutularak literatürde yer alan bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Yapılan analizler ve elde edilen bulgular doğrultusunda tedarikçi seçim kararlarının üretim performansı üzerinde etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca işletmenin üretim türü, katılımcıların unvanı, eğitim ve gelir düzeyi tedarikçi seçim kararları ve üretim performansına yönelik algılamalarda farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the effects of globalization, the competitive conditions in which businesses are becoming increasingly difficult. As a result, high performance in the sector in which they business operate are among the most important competitive criteria. One of the most important factors for the performance of the enterprises is of course the coordination of the supply chain factors. The most important link in the chain are suppliers. Supplier selection, which plays an important role in achieving the targets set by the enterprise, is one of the most important porcess of supply chain management. Therefore, supplier selection decisions play an important role in providing strategic superiority for business. The sample of our study consists of Small and Medium Enterprises (SMEs) operating in Kahramanmaraş. Firstly, making literatüre review has been formed conceptual framework. Then, survey method was applied with data form consisting of three parts. The data obtained from the survey application were evaluated with SPSS Statistics 20 package program. The data Mann Whitney, Kruskal Wallis, Correlation and Regression analyzes were interpreted in the light of the information in the literature. Based on the analyzes and findings, it was concluded that supplier selection decisions have an impact on production performance. In addition, it has been concluded that the type of production of the business, the title of the participants, the level of education and income differ in perceptions of supplier selection decisions and production performance.