Kronik HDV enfeksiyonunda hepatosellüler karsinoma riski: Propensity skor analizi
Risk of hepatocellular carcinoma in chronic HDV infection: Propensity score analysis
- Tez No: 581001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN VATANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: HSK, dünyada kansere bağlı ölümlerin dördüncü önde gelen nedenidir vegenellikle siroz, kronik hepatit B virüsü veya hepatit C virüsü enfeksiyonu olan hastalarda gelişen karaciğerin primertümörüdür. HDV enfeksiyonu, HBV monoenfeksiyonu ile karşılaştırıldığında hepatosellüler karsinoma (HSK) riskini artırıp artırmadığı konusunda literatürde çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmadakronik KHBvirüsü enfeksiyonu tanılı hastalarda HSK gelişimini etkileyen faktörlerin araştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmaya 2002 ile 2019 yılları arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğinde HBV'ye sekonder siroz tanısı ile en az 6 ay takipli 353 hasta alınmıştır.Siroz tanısı laboratuvar testleri, görüntüleme yöntemleri ve biyopsi ile konulmuştur. Laboratuvar bulgularında APRI skoru 2 ve FIB-4 skoru 3,25 üstünde olanlar, karaciğer biyopsisinde fibrozis skoru ISHAK 5-6 olanlar ve radyolojik olarak; nodüler karaciğer varlığı, splenomegali ve assit varlığı ile kronik karaciğer hastalığı bulguları olanlar kabul edilmiştir. Çalışma verileri istatistiksel analizi IBM SPSS 24 istatistik programı ve propensity skor eşleştirme eklentisi ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 353 hastanın 107'si (%30,3) kadın, 246'sı (%69,7) erkektir.Hastaların takip süreleri 4,60 ± 3,60 yıl olupyaş ortalaması 53,05 ± 13,71 olarak bulundu. Yaş ve cinsiyet değişkeni ile benzer gruplar elde etmek için eğilim skoru kullanılmıştır. Rastgele tabakalı örneklem yöntemi ile 185 kişilik çalışma grubu elde edilmiştir. Yapılan multivaritere cox regresyon analizindeHSK olma ve süresini istatistiksel olarak anlamlı biçimde etkileyen değişkenlerin; cinsiyet, yaş ve HDV durumu olduğu belirlenmiştir. Bu değişkenlerin“p”değerleri sırasıyla 0,011,
Özet (Çeviri)
Objective: HCC is the fourth most common cause of cancer-related mortality across the world and is usually the primary tumor of the liver that develops in patients with cirrhosis, chronic hepatitis B virus or hepatitis C virus infection. There are conflicting results in the literature about whether HDV infection increases the risk of hepatocellular carcinoma (HCC) when compared with HBV monoinfections. The aim of this study was to investigate the factors affecting the development of HCC in patients with chronic CHB virus infection. Method:We conducted this study with 353 patients with a minimum 6-months follow-up who diagnosed with cirrhosis secondary to HBV between 2002 and 2019 in İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic.The diagnosis of cirrhosis was tested with laboratory tests, visualisation techniques and biopsy.Laboratory findings were found to have APRI score 2 and FIB-4 score above 3.25, fibrosis score ISHAK 5-6 on liver biopsy and radiologically; the presence of nodular liver, splenomegaly and ascites and chronic liver disease findings were included in the study. Statistical analysis of the study datawas performed with IBM SPSS 24 statistics programme and propensity score matching plugin. Findings: 107 (30.3%) were female and 246 (69.7%) were male (n=353) patients, the avarage aged 53.05 ± 13.71 years and follow-up period was 4.60 ± 3.60 years in this study. The propensity score was used to obtain similar groups with age and gender variables. A study group of 185 people was obtained by stratified random sampling method. In multivaritere cox regression analysis, the variables that significantly affect the being HCC and the duration of HCC; gender, age and HDV status were determined. The“p”values of these variables are 0.011,