Türkiye mermer sektörünün ve rekabet gücünün incelenmesi
Investigation of turkey marble industry and it's competitiveness
  1. Tez No: 581008
  2. Yazar: MESUT ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; doğal taş sektörünün dünya ve Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi araştırılarak, mermer bakımından son derece zengin rezervlere sahip olan ülkemizin bu kaynaklardan ne kadar faydalandığının göz önüne konulması ve bu sektöre gereken önemin verilmesi için farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Sektörün yoğun olduğu yerlerde incelemeler yapılmış, kuruluşlarla görüş alış verişinde bulunulmuş ve literatür araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study;The role and importance of the natural stone industry in Turkey and in the World's economy was investigated. Aimed to taken into consideritaion, how much benficial of Turkey's rich marble reserves and intended to create awareness for natural stone industry in the country.The studies were made in the places where the sector is concentrated, feedbacks were taken from the sectoral organizations and researches were made in related literature.