Meme karsinogenezinde resistin veserum SİNDEKAN-1 in yeri
Resistin and soluble SYNDECAN-1 inbreast carcinogenesis
- Tez No: 581007
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Resistin ve serum sindekan-1 düzeylerinin farklı kanser tiplerinde karsinogenez ile ilişkisi gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda, resistin ve serum sindekan-1'in meme karsinogenezindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya operasyon planlanan, yeni meme kanseri tanısı almış, metastatik olmayan hastalar ve sağlıklı gönüllü popülasyon alınmıştır. Hastalardan preoperatif ve postoperatif (1 ay sonraki tıbbi onkoloji polikinik kontrolünde) olmak üzere toplam iki defa, sağlıklı gönüllü kontrol grubundan ise 1 defa serum örnekleri alındı. Çalışmaya katılan hastaların boy ve kilosu ölçülerek BMI kg/m2 formülü ile hesaplandı. Serum resitin ve serum sindekan-1 düzeyleri incelendi. Bulgular: BMI'leri değerlendirildiğinde ise hasta grubunda ortalama 28,3274 (±4,89472) kg/m2, kontrol grubunda ise ortalama 28,3635 (±5,69005) kg/m2 olarak tespit edilmiştir (p değeri:0,403). Serum sindekan-1 düzeyleri değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiki anlamlı farklılık olduğu saptandı (p değeri
Özet (Çeviri)
Background: Resistin and soluble syndecan-1 levels have been shown to be associated with carcinogenesis in different types of cancer. In this study, we aimed to investigate the role of resistin and soluble syndecan-1 in breast carcinogenesis. Method: The study included newly-diagnosed, non-metastatic breast cancer patients who were planned to undergo surgery and healthy volunteer population. Preoperative and postoperative (medikal oncology outpatient control after 1 month) blood samples were collected from the study group and only 1 sample was collected from the control group. BMI kg/m2 was calculated by measuring the height and weight of the patients. Serum resitin and soluble syndecan-1 levels were analyzed. Results: The mean BMI values were 28,3274 (± 4,89472) kg / m2 in the study group and 28,3635 (± 5,69005) kg / m2 in the control group (p value: 0,403). When the soluble syndecane-1 levels were evaluated, a statistically significant difference was found between the groups (p value