Tüketicilerin hedonik tüketim davranışları ile lüks marka tekrar satın alma niyetleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between hedonic consuption behaviors of consumers and luxury brand repurchase intentions
  1. Tez No: 581030
  2. Yazar: AZİZE BURGUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tüketici davranışları, kültürel faktörler, sosyal faktörler, kişisel faktörler, psikolojik faktörler olmak üzere dört faktörden etkilenmektedir. Tüketimin temelinde faydacı (amaç ya da ürün odaklı) ve hedonik (deneyimsel odaklı) olmak üzere başlıca iki güdünün yer aldığı ifade edilebilir. Son yıllarda, tüketici davranışlarında duyguların ve zevklerin rolü ön plana çıkmaya başlamıştır. Hedonizm insanların beş duyu organları ile hissetmelerinden daha derin bir hissetme yani, duyusal değil de duygusal bakımdan hissetmekle ilgilidir. Bundan dolayı da hedonik tüketim fantezilerle ve zihinsel imajlarla ilgilidir. Hedonik tüketici davranışlarının temelinde tüketicilerin alışverişten aldıkları zevkler, heyecanlar ve yaşamın sıradanlığından kaçışlar gibi sebepler bulunmaktadır. Hazcı ürünler daha çok tüketicilere, deneyimler, eğlenceler, zevkler ve heyecanlar sunmaktadır. Macera, sosyalleşme, rahatlama, fikir edinme, başkalarını mutlu etme, değer kazanma ve fırsatları yakalama için alışveriş hedonik tüketimin nedenlerindendir. Tüketicilerin Hedonik Tüketim Davranışları ile Lüks Marka Tekrar Satın Alma Niyetleri Arasındaki İlişki Üzerine Bir Araştırma başlıklı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tüketim ve tüketici davranışları, ikinci bölümde; hedonik ve faydacı tüketim konuları işlenecek olup üçüncü bölümde ise tüketicilerin hedonik tüketim davranışları ile lüks marka tekrar satın alma niyetleri arasındaki ilişkiyi ölçmeye yönelik uygulamaya yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Consumer behaviours are affected by four factors: cultural factors, social factors, personal factors, and psychological factors. It can be stated that there are two main motivational (objective or product-oriented) and hedonic (experiential-oriented) motives on the basis of consumption. In recent years, the role of emotions and tastes on consumer behavior has begun to come to the fore. Hedonism is about feeling deeper than people's feeling with the five senses, in other words, feeling is about emotionally, not sensory. Therefore, hedonic consumption is related to fantasies and mental images. The basis of hedonic consumer behavior are consumers' pleasures from shopping, excitement and escape from the ordinaryness of life. Hedonistic products offer experiences, entertainment, pleasures and excitement more frequent to consumers. Shopping are the reasons for hedonic consumption for adventure, socialization, relaxation, getting ideas, making others happy, gaining value and catching opportunities This study, titled A Research on the Relationship Between Hedonic Consumption Behaviors of Consumers and Luxury Brand Repurchase Intentions, consists of three chapters. In the first section; consumption and consumer behavior; hedonic and utilitarian consumption issues will be covered and in the third part, the application will be given to measure the relationship between the consumers' hedonic consumption behaviors and their intention to purchase luxury brands.