Effects of luxury brand perception and brand preference on purchase intention for cigar and cigarillo
Lüks marka algısı ve marka tercihinin puro ve sigarillo ürünlerinin satın alma niyetine etkisi
- Tez No: 565737
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME DEMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Lüks tüketimle ilgili birçok araştırma mevcutken puro ve sigarillo ürünleri ile ilgili araştırmalar literatürde yaygın olarak görülmemektedir. Bu araştırmada lüks marka algısının altı faktörü finansal, kalite, hedonik, prestij, dikkat çekme ve benzersizlik değerleri ve marka tercihinin puro ve sigarillo ürünü alma niyetine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak görülmüştür ki, hedonik ve kalite değerlerinin puro ve sigarillo satın alımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Bununla birlikte araştırmada puro tüketicilerinin tüketim davranışları da anlaşılmak istenmiştir. Araştırma sonuçları ışığında pazarlama literatürüne katkıda ve önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Bu araştırmanın sonuçları baz alınarak gerekmesi halinde yeni değişkenler de eklenerek gelecekte başka çalışmalar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Cigar and cigarillo related researches is relateviely an uncommon topic for the researches while there are a lot of researches about luxury consumption. In this research effects of luxury brand perception which has six factors as financial value, hedonic value, quality value, prestige value, conspiciousness value, uniqueness value and brand preference on purchase intention for cigar and cigarillo products. As a result of the study, it was revealed that hedonic and quality value have a positive effect of the purchase intention for cigar and cigarillo products. And also cigar consumption behaviors of the respondents were aimed to understood. In accordance with the research findings, goal is to make reccomendations and contrubiting to the marketing literature. And a future research can be conducted based on these findings maybe with additional variables.